Facebook slíbil během tří let investovat do médií miliardu dolarů

Facebook učinil malý ústupek: jen za poslední kvartál měl čistý zisk přes 11 miliard dolarů.

  • ČTK
  • 24. 02. 2021 18:00

Společnost Facebook se dnes zavázala, že během tří let investuje do mediálního průmyslu nejméně miliardu dolarů (zhruba 21,5 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Provozovatel sociální sítě s tím přichází několik dní poté, co ukončil spor s australskou vládou o placení zpravodajským firmám za využívání jejich obsahu. Spor mezi technologickými společnostmi a australskou vládou pozorně sleduje celý svět, který se chce postupem Canberry inspirovat.

Facebook, který vydělává především na reklamě a jehož čistý zisk jen v loňském čtvrtém čtvrtletí činil 11,2 miliardy dolarů, už do médií vložil jednu miliardu dolarů loni. Tehdy se firma spolu s ostatními technologickými giganty dostala pod drobnohled kvůli svému obchodnímu modelu a šíření dezinformací na svých stránkách.

Společnost v úterý odblokovala lidem v Austrálii zpravodajství, a ukončila tak dosud nevídaný krok, za který si vysloužila ostrou kritiku. Facebook doufal, že když Australanům znemožní sdílet a prohlížet zpravodajský obsah na své sociální síti, přiměje vládu k ústupkům ohledně navrhovaného zákona, podle kterého by měli provozovatelé internetových platforem platit australským zpravodajským firmám za využívání jejich obsahu.

Austrálie až do pondělí tvrdila, že v připravovaném zákonu k žádným změnám nepřikročí, nakonec se na nich ale s Facebookem dohodla. Upravený návrh musí schválit obě komory australského parlamentu, než se z něj může stát zákon.

Facebook uvedl, že o placení za zpravodajský obsah aktivně vyjednává s vydavateli zpráv v Německu a ve Francii.