Facebook Timeline si nechám na důchod

Od čtvrtka je v populární sociální síti Facebook globálně přístupná funkcionalita nazvaná Timeline. Nabízí toho hodně, především jde ale o změnu pohledu na informace, které máme na Facebooku.

Už to nejsou jen informace, fotky a zážitky, které sdílíme se svými přáteli. Facebook se ještě více přiblížil deníčku, do kterého si zaznamenáme svůj život den po dni a jednou si v něm možná budeme listovat. Právě rozdělení do měsíců a let a vyzdvihnutí důležitých milníků je to, co Facebook Timeline přináší.

Při prvním pohledu na Timeline se vás může zmocnit zděšení. Ještě docela slibně to začíná obrovským prostorem věnovaným nějaké, dejme tomu charakteristické fotce. Potom už se ale původně jednoduchá a přehledná Zeď rozděluje do dvou sloupců, kam jsou vaše záznamy naskládány na první i druhý pohled tak nějak náhodně, čert aby se v tom vyznal.

Ale ponechme negativistický postoj ke změně jako samozřejmost, která s ním zkrátka přichází většinou. Statistiky ukazují, že vyhledávání výrazu „how to disable facebook timeline“ a podobné varianty jsou teď časté, tak už to bývá.

Facebook Timeline

Z toho, co na Facebook dáváme, vzniká postupně časová osa. Můžete si projít všechno jako dřív, ale Facebook vám umí vybrat i jen pár styčných bodů, tzv. highlights. Přitom se prolínají nejen informace, které jste publikovali na Zeď, ale i ty z profilu. Mezi highlights se tak automaticky vypíchne i to, že jste ten který rok změnili práci, manželku a podobně.

Facebook Timeline: Highlights

Pokud se nudíte a chcete mít z Facebooku opravdový deníček, můžete si ho začít vytvářet. Ne ode dneška, ale pro celý svůj život. Kdekoliv si na timeline kliknete, můžete přidat záznam do historie. Deníček ve spojení s Facebookem možná nezní úplně dobře, ale i tady si můžete zajistit soukromí pomocí volby sdílení „only me“.

Pokud Facebook timeline ještě nemáte, můžete si ji jednoduše aktivovat. A jak se jí zbavit? Stačí v nastavení vypnout aplikaci. Návod najdete třeba na Blazomania.com. I po odstranění aplikace se vám Timeline může ale vrátit, jak si s tím poradit, najdete tamtéž.

Jednou bude s touhle časovou osou opravdu zábava. Škoda že si člověk ke svým statusům nemůže doplnit i kontext, aby za pár let pochopil.

Sdílejte