Facebook v Austrálii po dohodě s vládou odblokuje zprávy

„Vláda objasnila, že budeme nadále moci rozhodovat o tom, zda se zprávy na Facebooku objeví, takže nebudeme automaticky podléhat nucenému vyjednávání,“ uvádí Facebook.

  • ČTK
  • 23. 02. 2021 10:00

Americká platforma Facebook znovu umožní lidem v Austrálii sdílet a prohlížet zpravodajský obsah na své stejnojmenné sociální síti. Oznámila to dnes australská vláda. Ta se s firmou dohodla na úpravě sporného zákona, podle kterého by měli provozovatelé internetových platforem platit australským zpravodajským společnostem za využívání jejich obsahu, uvedla agentura Reuters.

Přístup na facebookové stránky místních i světových zpravodajských serverů pro uživatele z Austrálie Facebook obnoví v příštích dnech, řekl australský ministr financí Josh Frydenberg. Vláda pak učiní několik změn v návrhu zákona, který by měl jako první svého druhu na světě přimět internetové společnosti platit za zpravodajský obsah.

„Jsme spokojeni, že australská vláda souhlasila s přijetím několika změn a záruk, které se týkají našich největších obav,“ uvedl Facebook v příspěvku na svém oficiálním blogu.

Facebook zpravodajský obsah v Austrálii zablokoval minulý týden, za což si vysloužil ostrou kritiku médií, politiků i organizací na ochranu lidských práv. Vláda se přitom dostala do sporu také s firmou Google, která minulý měsíc hrozila, že v případě schválení nového zákona zablokuje v Austrálii svůj vyhledávač. Následně však začala s australskými mediálními podniky uzavírat licenční dohody o využívání jejich obsahu, a to v rámci své platformy pro licencování zpráv News Showcase.

Spor mezi technologickými společnostmi a australskou vládou pozorně sleduje celý svět, podobné normy jako Canberra totiž zvažují také například Británie a Kanada.

Austrálie až do pondělí tvrdila, že v připravovaném zákonu k žádným změnám nepřikročí. Upravený návrh teď musí schválit obě komory australského parlamentu, než se z něj může stát zákon. Změny se týkají například povinného rozhodčího řízení, které se má konat v případě, že se internetové platformy nedohodnou s vydavateli na poplatcích za zobrazování zpravodajského obsahu.

„Vláda objasnila, že budeme nadále moci rozhodovat o tom, zda se zprávy na Facebooku objeví, takže nebudeme automaticky podléhat nucenému vyjednávání,“ uvedla viceprezidentka Facebooku Campbell Brownová. Ta má na starosti globální zpravodajská partnerství. Firma bude podle Brownové pokračovat v investicích do zpravodajství po celém světě, ale současně „vzdorovat snahám mediálních konglomerátů o prosazování regulačních pravidel, která nezohledňují skutečnou výměnu hodnot mezi vydavateli a platformami, jako je Facebook“.

Mluvčí australské mediální společnosti Nine Entertainment kompromisní dohodu vítá. Vrátila podle něj Facebook k rozhovorům s australskými mediálními podniky.

„Facebook vyhrál, ale ztratil reputaci“

Podle některých odborníků je dohoda o úpravě zákona vítězstvím pro Facebook, který tak nebude muset měnit svůj podnikatelský model. „Udržet si jednostrannou kontrolu nad tím, se kterými vydavateli uzavřou dohody o platbách, i nad tím, zda a jak se zprávy objeví na Facebooku, je pro ně určitě atraktivnější variantou,“ uvedl Rasmus Kleis Nielsen, který stojí v čele oxfordského Reuters Institute for the Study of Journalism.

„Facebook vyhrál, protože byly učiněny legislativní změny, díky kterým nebude muset měnit svůj podnikatelský model,“ uvedl nezávislý australský analytik Paul Budde. Australská vláda podle něj sice stále bude moci říci, že se postavila [digitálním] gigantům, ale nepodařilo se jí omezit jejich vliv. „Získalo to mezinárodní pozornost, ale digitální giganti zůstávají stejně silní jako dřív,“ prohlásil.

Profesor Tama Leaver z australské Curtinovy univerzity nicméně označil Facebook za poraženého kvůli způsobu, jakým podnik v Austrálii tlačil na úpravu zákona. „Z hlediska jejich reputace a jejich australské uživatelské základny ztratili důvěru,“ uvedl.