V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Falešné SMS poslancům a novinářům po schůzi s Rathem posílali Ztohoven

  • ČTK
  • 06. 06. 2012 16:46

Za úterním rozesíláním falešných textových zpráv mezi poslanci a novináři stojí umělecká skupina Ztohoven. Její zástupci to uvedli v prohlášení, které dnes poskytli ČTK.

SMS budily dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou, jejich obsah zmiňoval mimo jiné „morální reformu“. Za akci Ztohoven kárá premiér Nečas mobilní operátory i bezpečnostní služby.

„Českou společnost svírá pocit zmaru a rostoucí nedůvěra v politické představitele. Netransparentnost hospodaření politických stran a vlády samotné, skandály, které jejich aktéři přehlíží, a setrváváním ve vrcholných funkcích se de fakto vysmívají svým voličům,“ zdůvodňují členové skupiny svou poslední akci, které dávají název Morální reforma. Její internetová verze a manifest skupiny je na adrese www.ztohoven.com.

Při příležitosti úterní výjimečné schůze sněmovny, na níž poslanci rozhodli o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání, se proto rozhodli na členy parlamentu apelovat nezvyklou formou. Esemesky chodily také vybraným novinářům - u některých mají ale Ztohoven zastaralé údaje. Třeba Aleš Borovan nedělá v Hospodářských novinách několik let, nebo Petr Kolář už nepracuje pro Lidové noviny.

OBESLANÍ NOVINÁŘI PODLE ZTOHOVEN

Erik Tabery
Eva Pospíšilová
Jaroslav Spurný
Lucie Husárová
Jan Nevyhoštěný
Petr Mrzena
Marek Straka
Richard Samko
Aleš Borovan
Tomáš Drahoňovský
Petr Kolář
Vladimír Mužík
Jan Šenkýř

Poslanci média o podivných esemeskách informovali až vpodvečer, Ztohoven je prý začali rozesílat už při zahájení schůze. „Ztohoven sofistikovaným způsobem dokázali rozeslat 585 SMS zpráv na mobily poslanců, členů vlády, vybraných pracovníků Kanceláře prezidenta republiky, Václava Klause nevyjímaje, a vybraných novinářů,“ uvedli dnes. Zpět prý přišlo 561 esemesek a jen 24 zůstalo nedoručeno.

Členové skupiny říkají, že mezi paradoxy, na které chtějí upozornit, patří fakt, že paniku mezi poslanci způsobily zprávy „nabádající k lepšímu chování, slušnosti napříč politickým spektrem, navrácení morálky do politického rozhodování a hledání nových způsobů jednání oproštěných od zášti a předsudků“.

Ztohoven přišli na způsob, jak zprávy odeslat z mobilních čísel samotných politiků, což jim při čtení zpráv o Morální reformě způsobilo nemalé překvapení, hraničící s panikou. Z telefonu prezidenta podle členů skupiny tak prý například odešla SMS předsedovi KSČM Vojtěcha Filipa. „Vaše i má minulost trpí velkými šrámy. Přijměte, prosím, pozvání k dnešnímu jednání o Morální reformě,“ stálo v ní.

Podle odborníků na telekomunikaci lze podobnou akci uskutečnit prostřednictvím internetové brány pro posílání SMS, která neověřuje identitu odesílatele. Těch je na internetu velké množství.