Feix ze Seznamu chce vést internetové sdružení SPIR

Jeden z manažerů české internetové jedničky Michal Feix plánuje kandidovat na předsedu Sdružení pro internetový rozvoj. Sdružení dosud předsedá Ján Simkanič z Internet Info.

Michal Feix. Foto: Seznam.cz

Michal Feix. Foto: Seznam.cz

Zájmové Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), v němž mají své zástupce tuzemské mediální domy, agentury obchodující s reklamou i operátoři, čeká volba nového vedení - nejprve výkonné rady, z jejího středu pak nového předsedy. Jedním z hlavních kandidátů přitom bude Michal Feix, prokurista přední tuzemské internetové firmy Seznam.cz. Feix se nedávno zbavil řízení obchodního rozvoje Seznamu a nyní se soustředí hlavně na lobbying za obor, především směrem k zákonodárcům na české i evropské úrovni. Vlivovou strukturu Seznamu začal stavět už loni.

„Je pravda, že hodlám kandidovat znovu jako člen výkonné rady SPIR do dalšího volebního období, o kterém se bude v pátek hlasovat. A je pravda, že hodlám kandidovat na funkci předsedy výkonné rady SPIR,“ reagoval Feix na dotaz Médiáře. Teď, jak řekl, řeší, aby to zvládal: „Jedním z hlavních zdrojů, které ode mě bude SPIR vyžadovat, je dostatek času. V rámci Seznamu se snažím dobrat stavu, kdy budu schopen takovou věc odpovědně převzít.“

Pokud Feixe zvolí valná hromada do výkonné rady, pak by se mohl utkat o předsednictví se stávajícím šéfem sdružení Jánem Simkaničem, výkonným ředitelem online vydavatelství Internet Info (produkujte obsahové weby Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz či Digizone.cz). Ten zatím nepotvrdil, zda bude stávající funkci obhajovat. „Ano, kandiduji do výkonné rady,“ sdělil Médiáři, další plán opírá o výsledek zmíněné volby. „O všem ostatním se budu rozhodovat po valné hromadě,“ doplnil Ján Simkanič. Ten byl do čela SPIR poprvé zvolen v roce 2008, jako hlavní představitel je reprezentuje prakticky dodnes.

Za „politicko-ekonomický konsensus“ trhu

Feix mluví o své kandidatuře v souvislosti jednak s tržní silou Seznamu – ten je podle aktuálních dubnových čísel měření AdMonitoring tuzemskou inzertní jedničkou, zatímco Internet Info zaujímá třináctou příčku -, jednak v kontextu současného stavu debaty o takzvaném crossmediálním měření, tedy o tom, jak se v budoucnu budou zjišťovat data o konzumaci televize, internetu a dalších mediatypů. Feix tvrdí, že hlavně mezi televizemi a internetem je teď nutné hledat „nejen metodologický, ale i politicko-ekonomický konsensus“.

„Při velikosti Seznamu a objemu peněz, které se v rámci reklamy přes Seznam pohybují, máme zájem, aby potenciální přechod ke crossmediálnímu řešení byl maximálně hladký a plynulý. Aby to nerozkymácelo reakce ze strany mediálních agentur, aby to nevytvořilo zbytečné souboje, které tu mediální agentury nebo jednotlivé mediatypy mohou mít potřebu vést,“ prohlásil Feix.

Michal Feix ze Seznamu je jedním ze dvou stávajících místopředsedů výkonné rady SPIR, druhým je Martin Šebesta z mediální agentury OMD Czech. Své zástupce v patnáctičlenné radě dál mají Microsoft, televize Nova, televize Prima, vydavatelství Czech News Center, Economia, Mafra, Mladá fronta a Vltava-Labe-Press, internetový obchodník Allegro a české pobočky agentur MEC, ViVaki a Mindshare. Podle stanov SPIR je funkční období výkonné rady - potažmo předsedy - zpravidla rok.