Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Fenič odmítá „sebepropagační snahy“ soupeřů, kandidátský projekt nechá zveřejnit Radu ČT

Čtyři z dvaatřiceti kandidátů na šéfa České televize už svůj projekt sami poslali novinářům.

Před dvěma lety zveřejnil soutěžní projekty kandidátů na šéfa České televize syn jednoho z radních načerno, letos se jednotliví uchazeči o vedení veřejnoprávní instituce se sedmimiliardovým rozpočtem předhánějí, kdo projekt první sám odtajní.

Sepsaný plán, co by s ČT příštích šest let dělali, už novinářům rozeslali bývalý šéf soukromé televize Nova Petr Dvořák [PDF], šéfdramaturgyně centra vývoje programu ČT Alena Müllerová [PDF], novinář a před časem moderátor zrušeného publicistického týdeníku Bez obalu Milan Šíma [PDF] a český rekordman v počtu podprsenek rozepnutých pomocí úst během jedné minuty Tomáš Kouřim [PDF].

Učinili tak dřív, než je na svém webu podle plánu vystaví Rada ČT, která bude o novém šéfovi instituce 21. září rozhodovat.

Ne všichni z 32 kandidátů, kteří splnili formality výběrového řízení, chtějí takto předbíhat. Konkrétně producent a režisér Fero Fenič se proti „sebepropagačním snahám“ protikandidátů ohradil a hodlá dodržet oficiální postup.

„Vítám postup Rady České televize, která chce zveřejnit projekty kandidátů na generálního ředitele ČT, na svých stránkách. Jako projev podpory jejích kroků bude můj projekt zveřejněn až na stránkách Rady ČT, kam podle mne patří především. Nebudu ho proto předtím přednostně poskytovat jiným webům,“ sdělil Médiáři. „Svůj souhlas se zveřejněním jsem poskytl Radě ČT okamžitě, co jsem byl osloven,“ zdůraznil.

Neoficiální zveřejnění projektů třetí osobou před volbou v roce 2009, kdy své místo v čele ČT po šesti letech obhájil Jiří Janeček, měl tehdejší předseda Rady ČT Jiří Baumruk za „naprosto nevkusné“.

Letos si televizní radní po kontrole přihlášek minulou středu na návrh Baumrukova nástupce, předsedy Milana Uhdeho jednomyslně odhlasovali, že všechny kandidáty požádají o souhlas jejich projekty zveřejnit na webu Rady ČT.

„Zveřejněny budou jenom ty materiály, jejichž autoři s tím budou výslovně souhlasit,“ schválila Rada ČT všemi 15 hlasy. Nijak zároveň nezakázala, aby své projekty zveřejnili sami kandidáti.