Fenič zažaluje místopředsedkyni Rady ČT Eklovou, neomluvila se mu ani neodstoupila

Radní Eklová naopak producenta Feniče vyzvala, ať dokáže, že pořady, jež dodával ČT, nepředražoval.

Neúspěšný kandidát na šéfa České televize, producent a režisér Fero Fenič, podá na místopředsedkyni Rady České televize Danu Eklovou (dříve Makrlíkovou) trestní oznámení pro pomluvu a žalobu na ochranu osobnosti. „Ano, budu postupovat tak, jak jsem původně oznámil,“ sdělil dnes kolem jedné odpolední Médiáři Fenič.

Fenič v návaznosti na slova Eklové v regionálním Deníku v pátek pohrozil, že pokud se mu neomluví za tvrzení, že České televizi dodával předražené pořady, kterým údajně zmanipulovala názor ostatních radních, a do dnešního poledne neodstoupí, zahájí proti ní zmíněné právní kroky.

Místopředsedkyně Eklová neodstoupila, Feniče vyzvala, ať sám dokáže, že pořady nepředražoval, a omluvila se mu pouze za označení „kozel zahradníkem“, které použila pro popis hypotetické situace, že by se Fenič stal šéfem ČT - vyjádření nazvala „velice nešťastným“.

Naopak se ohradila „proti nevybíravým útokům, ba přímo kriminalizaci, jež jsou proti mně v posledních dnech v souvislosti s výběrovým řízením na generálního ředitele ČT vedeny panem Františkem Feničem, Nezávislou odborovou organizací České televize a Filmovým a televizním svazem FITES.“

„Přímo absurdní pak je tvrzení dotyčných, že jsem Radu České televize zmanipulovala. Považuji to za urážku svých kolegů, o nichž nepochybuji, že se rozhodují podle svého vlastního rozumu,“ prohlásila místopředsedkyně Rady ČT.

„Zda byly zakázky Feničových firem předražené, je sporné. Pan Fenič a lidé s ním spjatí říkají, že nikoliv, jiní tvrdí opak. Stojí tu tvrzení proti tvrzení. Faktem nicméně zůstává, že Česká televize v minulosti z nějakých důvodů spolupráci s firmami pana Feniče přerušila. Nic nebrání tomu, aby pan Fenič zveřejnil veškeré své smlouvy s Českou televizí, náklady na pořady a celkové sumy za výroby svých pořadů z let, kdy pro Českou televizi pracoval,“ uvedla doslova radní (její prohlášení zveřejnila Česká média).

„Podám trestní oznámení pro pomluvu, jejíž úmysl máme prokázaný a zdokladovaný. Pak žalobu na ochranu osobnosti. Jaký to bude mít dopad na výběrové řízení, neumím předvídat,“ přiblížil Fenič na dotaz Médiáře.

Podle zákona o ČT by měla být Eklová „neprodleně odvolána Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR“, prohlásil dodatečně v neděli Fenič [kompletní text prohlášení].

„Ještě závažnější je svědectví ve včerejším Respektu, že 14 radních nevolilo pana Šimka. Pak to znamená, že volby někdo zmanipuloval a měly by se opakovat,“ tvrdí dnes také producent. Naráží na reportáž Respektu, který se pídil po osmi hlasech, které dostal jeden z finalistů Radomír Šimek, a potvrzení dostal jen od jednoho člena Rady ČT Jiřího Kratochvíla.

Fenič se začátkem září nedostal do finálové pětice, ze které bude Rada ČT zítra vybírat příštího generálního ředitele televize.

Sdílejte