Festival Serial Killer nabízí seriály online a zdarma

Letošní ročník brněnské přehlídky kombinuje online a offline, představí i Terapii sdílením.

Ředitelka festivalu Serial Killer Kamila Zlatušková na zahajovacím večeru ročníku 2019. Foto: Salík Sláma

Ředitelka festivalu Serial Killer Kamila Zlatušková na zahajovacím večeru ročníku 2019. Foto: Salík Sláma

Míň veřejných projekcí a víc online možností letos nabízí mezinárodní festival Serial Killer. Jeho třetí ročník proběhne fyzicky od pátku 25. do neděle 27. září v Brně, přitom většinu seriálů, které letos zprostředkuje, lze už nyní a také až do neděle sledovat zdarma na portálu DAFilms. O víkendu se konají veřejné projekce s omezenou kapacitou v sále divadla Husa na provázku, některé seriály tam představí delegace tvůrců. V pátek večer se tak v Huse bude promítat Oprava komunikace, jeden z dílů nového internetového cyklu Terapie sdílením podle Ester & Josefiny. V dílu hrají Zdeněk GodlaJakub Žáček. Celý seriál uvede Mall.tv na webu 18. října.

O převedení většiny festivalu do online prostředí rozhodli organizátoři s časovým předstihem. Podle ředitelky festivalu Kamily Zlatuškové tak správně odhadli vývoj epidemie. „Letos nechceme být killeři,“ vzkazují tvůrci. A lákají: „Vznikla unikátní příležitost zhlédnout to nejlepší z evropské seriálové tvorby online a s českými titulky.“

„Program je i letos rozdělen do několika kategorií, v sekci Hlavní soutěž budou moct diváci vidět nejlepší seriály z oblasti střední a východní Evropy, která se sice stále drží detektivek, přináší však i čím dál všímavější kritickou společenskou reflexi. Kolekce seriálů ze zbytku Evropy nazvaná Mezinárodní panorama letos ukazuje, že po silném období detektivek začal trend politických dramat a true-crime rekonstrukcí. Pro diváky jsme vybrali nejzajímavější,“ popsala letošní program jeho dramaturgyně Táňa Zabloudilová.

Sekce Fokus letos patří britským seriálům. „V Británii milují tradice, a tak britské seriály, na které jsme se zaměřili, patří buď k tradičně oblíbeným britcomům, nebo taktéž pro ostrovy typickým sociálně reflektivním dramatům. V době po brexitu je zdejší společnost výrazně rozdělená a televizní autoři propast mezi Brity tematizují s citlivostí britské sociálně-realistické filmové školy,“ říká Zabloudilová. „Britcomům momentálně kralují ženské autorky, není to totiž jen Phoebe Waller Bridge, kdo na ostrovech momentálně pokračuje v silné tradici ženských komiček.“

Na webu festivalu můžou letos diváci zhlédnout také odborný program složený z příspěvků zahraničních i českých festivalových hostů, natočený ve spolupráci se společností Sony s hosty po celé Evropě. „Program plánujeme produkovat ve vysoké kvalitě, příspěvky budou otitulkované, sestříhané, hutné a plné informací, novinek a postřehů, protože se domníváme, že mnoho diváků, včetně profesionálů, je unavených ze streamování a online diskusí, kterým už nikdo nedokáže věnovat dostatečnou pozornost,“ říká ředitelka festivalu Zlatušková.

Cena Progressive Killer

Autorem trofeje Progressive Killer je sochař Václav Sigurson Kostohryz, který také vytvořil sošku jménem Adam Čekač sedící na hodinách v Brně na ulici Česká, jež si drží nepsané prvenství nejmenší sochy v Brně. „Při návštěvě prvního ročníku festivalu jsem byl nadšený a zjistil jsem, že festival zatím nemá ceny pro vítěze. To mě potěšilo, a protože jsem se chtěl stát jeho součástí, hned první večer jsem se nabídl, že cenu vytvořím,“ popsal Kostohryz, který se věnuje drobné bronzové plastice. „Věděl jsem, že to musí být chlapík, sériový vrah, který u sebe v kabátu místo motorové pily, nože nebo jiné zbraně ukrývá třináct kapes, celou jednu řadu seriálu. Výraz má naprosto vážný, hned, jak se dodíval, hodil na sebe kabát a vyšel ven jen tak, ve slipech,“ vysvětlil tvůrce. Celá plastika byla zhotovena metodou ztraceného vosku, nejdříve byla z vosku vymodelována a potom jako jediný kus odlita ve slévárně. Všechny další ceny tak budou vyráběny jako kopie tohoto originálu. Foto: Serial Killer

Vrcholem „offline“ dnů bude předání ceny Progressive Killer, jejímž laureátem se letos stane producent a režisér Viktor Tauš. Premiéra jeho seriálu Zrádci byla loni součástí soutěže nejlepších seriálů střední a východní Evropy. „Festivalovou strategií je totiž systematicky mapovat a vyzdvihovat kvalitní televizní produkci, ale také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z našeho regionu. I letos bude po slavnostním vyhlášení ceny následovat proslov, ve kterém Viktor Tauš kromě své tvorby reflektuje také stav regionální televizní produkce,“ uvedli organizátoři.

V porotě, která bude letos výjimečně rozhodovat o vítězi online, letos zasednou mimo jiné Peter Ansorge, bývalý šéf dramatické tvorby britské televize Channel 4, kde poprvé zazářily talenty Sachy Barona Cohena, Dylana MoranaRickyho Gervaise, Cia Edström jako šéfka programu pro profesionály TV Drama Vision jednoho z nejuznávanějších televizních festivalů kvalitní televizní tvorby, švédského Goteborg Film Festivalu, či Vinca Wiedemann, bývalá ředitelka známé dánské filmové školy a dlouholetá spolupracovnice Larse Von Triera.

Ukázky letos vybraných seriálů