Festival Serial Killer se letos zaměří na Belgii

Belgickou seriálovou tvorbu v září přiblíží 4. ročník festivalu, bude offline v Brně i online.

Carice van Houten v seriálu Red Light. Foto: Serial Killer

Carice van Houten v seriálu Red Light. Foto: Serial Killer

Po Dánsku, NorskuVelké Británii představí brněnský festival Serial Killer seriálovou produkci z Belgie. Právě na belgickou seriálovou tvorbu zaměří svou sekci Fokus letošní 4. ročník festivalu televizních a webových seriálů. „Jako ředitelka festivalu každoročně navštěvuji významné televizní akce a mluvím s producenty z různých koutů světa. Převládá mezi nimi názor, že v posledních letech dostává svůj zasloužený prostor výjimečná belgická televizní dramatika,“ říká zakladatelka akce Kamila Zlatušková. „Seriály z Belgie jsou důkazem, že i v relativně malé zemi s limitovanými výrobními rozpočty je možné systematicky vytvářet mezinárodně úspěšné tituly.“

Z českých seriálů pak festival uvede mimo jiné chystaný titul České televize Ochránce v hlavní roli s Lukášem Vaculíkem.

Ve zmíněné sekci Fokus budou zastoupení belgičtí vysílatelé v čele s vlámskou veřejnoprávní televizí VRT. „Belgičtí tvůrci překračují linie a rádi si pohrávají s různými žánry. Nebojíme se tak přidat humor i do závažných témat, jako například v seriálech Sense of Tumour nebo Albatros. Díky tomu, že boříme tabu, jsme pro zahraniční produkci inspirací,“ míní ředitelka pro mezinárodní dramatiku VRT Elly Vervloet.

Belgické seriály podle festivalového týmu charakterizují častá zpracování tématu obchodu s lidskými těly a prostituce, mysteriózní náměty či bláznivé komediální motivy často o specifických venkovských i městských lidských typech. „Belgie soustavně produkuje řadu vynikajících umělecky i komerčně úspěšných seriálů, jako Beau Séjour, The Twelve, Clan, Tabula Rasa nebo 13 Commandments, které tuto zemi katapultovaly do superligy evropských seriálových tvůrců,“ uvádí Walter Iuzzolino, kreativní ředitel pro mezinárodní tvorbu britské stanice Channel 4. „Belgičané vynikají v tvorbě prémiových a bezvadně zpracovaných seriálů, a to za relativně skromné rozpočty. Mají jedinečnou schopnost kombinovat žánry způsobem, který je mimo Belgii téměř nemyslitelný. Jejich thrillery mohou být překvapivě vtipné, bezútěšné, komediální a někdy neskutečné. Naopak komedie mohou být neuvěřitelně emotivní, nebezpečné a srdcervoucí.“

I letošní ročník mezinárodního soutěžního televizního festivalu bude mít hybridní podobu, stejně jako loni. Část snímků bude možné zhlédnout v promítacích sálech v Brně, část bude k přehrání na internetu na portálu DAFilms. Letošní Serial Killer, jehož součástí budou i setkání profesionálů v rámci takzvaných industry days, proběhne od 21. do 26. září.

Belgické seriály na Serial Killer 2021

Red Light

Napínavé, temně podsvícené, a přitom komplexní drama Red Light, které se loni dostalo do výběru nejlepších televizních seriálů Canneseries, skvěle zúročuje v zemích Beneluxu často tematizované problémy obchodu s lidskými těly. Drama s Carice Van Houten v hlavní roli není běžnou kriminálkou odehrávající se v red light district, ale silným dramatem o moci, ženské identitě a sexualitě v patriarchálním světě, ve kterém si hrdinky začínají bolestivě uvědomovat svoji pozici. Van Houten, hlavní hvězda i spoluautorka námětu, hraje jednu ze tří hrdinek pocházejících z velmi rozdílných společenských sfér. Ty se nečekaně ocitají v situaci, kdy jedna druhou potřebují. Belgické drama stvrzuje celosvětový trend zájmu o témata spojená s ženskými rolemi.

Callboys

Devon, Wesley, Jay a Randy spolu provozují oblíbený podnik. Tři gigolové a jejich asistent svoji práci milují, zákazníky respektují a občas se do nich i zamilují. Svojí značce věří natolik, že se rozhodnou vybudovat skutečné impérium. I jejich poklidnou každodennost ale ohrožují testosteronové rozmíšky. Roztomile vtipná belgická komedie o nejrůznějších lidských typech vyhrála před několika lety na francouzském festival FIPA cenu pro nejlepšího herce, o kterou se herecký ansámbl představující Callboys podělil.

Beau Séjour 2

V té nejlepší tradici temných mysteriózních seriálů, jako je francouzský titul Les Revenants, ve kterých se mrtví vracejí a znejišťují dosavadní řád věcí, pokračuje belgické Beau Séjour. Ve druhé sezóně této úspěšné antologie sledujeme bývalého námořního důstojníka, který se snaží spojit se svojí rodinou a přesvědčit ji, že se po sedmi letech nevrátil jen proto, aby se oběsil na palubě lodi. Má to ale háček, je totiž mrtvý. Příběh o síle rodinných vazeb a představivosti přesahující všednodennost.

Clan

Pětice sester, kterým brzy umřeli rodiče, je zvyklá držet při sobě. Jejich rodinná pohoda se zdá celkem nerušená, až na to, že manžel jedné z nich je nesnesitelný kretén. Eva, Birgit, Veerle a Bekka, které se už nemohou dívat na to, jak se z jejich sestry stává submisivní domácí hospodyňka, postupně zosnují dokonalý zločin. Dnes už kultovní belgické komediální drama, které vsadilo na sílu sesterství v patriarchátu dřív, než to začalo být cool.

Albatros

Odtučňovací tábor v podání Albatrosu se zdá jako zkušenost, která by desítce účastníků mohla pomoct v celoživotním boji s nadváhou. Anebo se stát jedním z nejtraumatičtějších životních zážitků. Jak to dopadne se sestavou, mezi jejíž problémy nepatří jen tloušťka, ale také nespočet mentálních bloků, je v této belgické komedii se zvláštním citem pro trapnost dlouho nejasné. Jisté je jen to, že na tenhle survival jen tak nezapomenou.

De Dag

Špičkové belgické drama o práci policejních vyjednavačů zobrazuje operace, které mají zachránit život rukojmích, je unikátní svojí strukturou. Celkem 12 epizod je rozděleno na dvojice, kdy obě ukazují stejný den. Nejprve vše sledujeme z pohledu policistů, poté se dostáváme k těm, s nimiž se vyjednává. Seriál tak dokonale využívá prostor k tomu, abychom se mohli vnořit hluboko do psychologie obou stran. Současně dokáže překvapovat precizností nejlepších akčních dramat.

Sense of Tumour

Tristan je ambiciózní student medicíny, kterému nestačí jí pouze vystudovat, Tristan chce být nejlepší. Zatím se mu ve všem dařilo. Ve studiu, při sportu i u dívek. Tristan je zkrátka rozený vítěz, jehož budoucí pozice špičkového onkologa má dosavadní úspěchy korunovat. Mladíkovy vyhlídky ve svižné belgické komedii však už v první epizodě zmaří zjištění, že má nádor v nose. Komedie o rakovině získala cenu Prix Europa za rok 2018 a chystá se její český remake.

Zdroj: Serial Killer