Festival Serial Killer vyhrálo srbské drama o Miloševićovi, koupí je ČT

Česká televize si letos na mezinárodním festivalu v Brně vybrala dva seriály a třetí předělá.

Čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky seriálů Serial Killer v Brně vyhrála srbská Rodina, sledující poslední tři dny Slobodana Miloševiće před jeho zadržením. Události zachycuje z perspektivy Miloševićovy rodiny, zvláštních jednotek policie, srbské vlády, médií i obdivovatelů bývalého prezidenta Srbska. Programový ředitel České televize Milan Fridrich oznámil, že vítěznou sérii koupí veřejnoprávní médium do svého vysílání.

Česká televize samotná uspěla v kategorii webových seriálů, kde zvítězila série ze střední školy v Brně nazvaná TBH. Jde o vůbec první původní online seriál České televize, který zamíří na chystanou novou platformu doplňující, která má brzy doplnit iVysílání, stávající online archiv ČT. Šestidílnou sérii režírovala Lucie Kajánková, premiéru má mít příští rok.

Veřejnoprávní televize stojí i za novou minisérii Podezření, která vypráví příběh zdravotní sestry v roli Kláry Melíškové podezřelé z vraždy pacientky. Melíšková za ni dostala čestné uznání poroty a cenu časopisu Harper’s Bazaar. Laureátkou ceny Progressive Killer pro progresivní osobnost televizní tvorby se stala producentka HBO Europe Tereza Polachová, která stála u vzniku seriálů jako Hořící keř nebo Bez vědomí.

Cenu Progressive Killer dostala Tereza Polachová z HBO Europe. Foto: Serial Killer

Cenu Progressive Killer dostala Tereza Polachová z HBO Europe. Foto: Serial Killer

Podstatná část programu se letos věnovala současné belgické tvorbě, tituly z této sekce jsou do 3. října dostupné na platformě DAFilms. Je mezi nimi mimo jiné Albatros, seriál sledující skupinu lidí na odtučňovacím táboře, který se též rozhodla koupit Česká televize. Ta také chystá remake seriálu Smysl pro tumor, belgické komedie o rakovině, která v roce 2018 získala cenu Prix Europa. Adaptace se ujal scenárista Matěj Podzimek.

Ze seriálu Albatros. Foto: Serial Killer

Ze seriálu Albatros. Foto: Serial Killer

Festival Serial Killer založila a vede Kamila Zlatušková. Jeho smyslem je mimo jiné propagovat televizní tvorbu z východní a střední Evropy, které je věnována hlavní soutěž. „Soustředíme na to, aby k nám jezdili lidé, kteří mají schopnost něco rozhodnout a ovlivnit. Není to mediálně vděčné, ale je to důležité z hlediska byznysu,“ vysvětlovala teď v rozhovoru pro Médiář. Letos festival hostil delegaci televizních profesionálů z Belgie.

Zlatušková v Brně také připravuje vysokou školu zaměřenou na televizi. „Televizní institut je součásti většího projektu, jehož základní stavební jednotkou je mezinárodní festival Serial Killer v Brně. Ten pojímáme jako výroční platformu pro oslavu kvalitní televize, zatímco institut půjde do mnohem větší hloubky a šířky, má aktivně měnit televizní tvorbu v našem regionu,“ přibližuje Zlatušková. Výuka má v Brně začít příští rok na podzim, spolu s pátým ročníkem tamějšího festivalu seriálů.