V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Fibingerová prohrála soud s Ringierem o své fotky a jméno v Aha! a Blesku

  • ČTK
  • 30. 04. 2013 15:53
Helena Fibingerová bývala vlivnou členkou kontrolní Rady České televize. Foto: Profimedia.cz

Helena Fibingerová bývala vlivnou členkou kontrolní Rady České televize. Foto: Profimedia.cz

Bývalá koulařka Helena Fibingerová prohrála spor o ochranu osobnosti s vydavatelstvím Ringier. Žalobou se domáhala toho, aby vydavatelství nezveřejňovalo její fotografie a jméno v souvislosti s dopravní nehodou jejího manžela. Ačkoliv soudy jí původně dávaly zapravdu, pražský vrchní soud se dnes pravomocně přiklonil na stranu vydavatelství. Zároveň ale stanovil, že Fibingerová Ringieru nemusí hradit náklady na soudní řízení.

Bývalá reprezentantka Československa ve vrhu koulí a někdejší místopředsedkyně kontrolní Rady České televize si ve sporu stěžovala na údajnou mediální šikanu ze strany deníků Blesk a Aha!. Nelíbilo se jí, že o ní média až příliš podrobně informovala v souvislosti s nehodou jejího manžela, při níž v listopadu 2009 zemřel cyklista, otec tří dětí.

Manžela, který řídil pod vlivem alkoholu, soudy za nehodu potrestaly 3,5 roku vězení. Odpykal si ale jenom zhruba půl roku, poté měl trest přerušen ze zdravotních důvodů a nakonec byl letos kvůli svému vysokému věku amnestován.

Fibingerová u soudů už jednou dosáhla rozsudku, který podstatně omezil poskytování informací o ní i o nehodě samotné. Ústavní soud však tento verdikt zrušil s tím, že zákaz informovaní o Fibingerové byl příliš široký a téměř znemožňoval tvorbu zpráv o nehodě.

Spor se tak vrátil k pražskému městskému soudu, který loni rozhodl tak, že informování je možné pouze v případech veřejného zájmu. Odvolací vrchní soud však dnes rozsudek zrušil a rozhodl ve prospěch vydavatelství.