Fila z Respektu spustí placený filmový web

Filmový publicista Kamil Fila chystá vlastní titul Ještě větší kritik, než jsme doufali. „Půjde o placený web jednoho autora,“ popisuje. Reklamu odmítá, peníze chce z předplatného.

Kamil Fila

Kamil Fila

Filmový publicista a recenzent Kamil Fila odchází z časopisu Respekt vydavatelství Economia a zakládá vlastní webové stránky, které se budou věnovat filmové i televizní tvorbě a novým médiím. Ponesou název Ještě větší kritik, než jsme doufali, a poběží na doméně jestevetsikritik.cz. Zprovozněny by měly být během příštího týdne. Fila na nich nepočítá s reklamou, ale s předplatným, které má činit 50 Kč měsíčně. Zpoplatněna bude jen část webu, část materiálů bude k přečtení zdarma. Grafickou podobu stránek vytvořil designér Matěj Kočka, zakladatel grafického studia UV Cat.

Grafickou podobu dal připravovanému webu Matěj Kočka

Grafickou podobu dal připravovanému webu Matěj Kočka

Sám sobě pánem

„Půjde o placený web jednoho autora, je to tedy moje one man show,“ řekl Médiáři Fila. „Na stránkách by se měl postupně objevit archiv všech mých významnějších textů, dále počítám alespoň s jedním novým příspěvkem denně a jednou týdně by se měl navíc objevit na webu text v kvalitě a rozsahu, jakou běžná tisková média neumožňují. Počítám, že oproti tradičnímu tisku bude méně učesaný, ostřejší, hravější, ale zároveň také analytičtější.“

Od filmových stránek jiných autorů - například Fffilmu Františka Fuky nebo Alenčina blogu Aleny Prokopové - by se měl Filův web odlišovat tím, že nepůjde o blog, ale o komplexní členěný web. Z novinářských žánrů se na něm budou objevovat zejména recenze, analýzy a komentáře, ale také rozhovory. Kromě toho Fila počítá i s podcasty nebo videorecenzemi, na nichž chce spolupracovat s týmem Radia Wave. Jednou z pozdějších budoucích spolupracovnic webu by se podle Filových slov mohla stát i filmová kritička Jindřiška Bláhová, která ho střídá v Respektu.

„Z Respektu v žádném případě neodcházím ve zlém, vycházeli mi v něm vždy maximálně vstříc a jeho editorská praxe mě nutila psát lepší texty. Ale přece jen píšu raději pod tlakem inspirace než povinnosti. Uvědomil jsem si, že už patnáct let píšu na objednávku, kdy musím něco vyrobit do určené doby na určené téma s určeným počtem znaků. A po patnácti letech mě to přestává bavit. Psaní na webu umožňuje jít do hloubky a do rozsahu, jaký tištěná média neumožňují, navíc budu sám sobě pánem a budu si moci témata i dobu zpracování určovat sám,“ říká Fila. S Economií, která Respekt vydává, publicista ale nadále spolupracuje, protože připravuje videorecenze pro její online televizi Aktuálně.tv

„Uživí mě tisíc předplatitelů“

Filův web má být placený, proto se na něm podle jeho slov nebude nikde objevovat žádná reklama. Předplatitele hodlá získat mimo jiné pomocí svého facebookového profilu, kde jej sleduje zhruba 8.000 fanoušků. „Pokud se mi podaří získat jen jeden tisíc pravidelných předplatitelů, pak mě to při ceně předplatného 50 korun měsíčně bez problémů uživí. V době, kdy jsem ještě psal pro Aktuálně.cz, jsem měl informace, že mé jméno si ve spojení s recenzemi vyhledává kolem tří tisíc uživatelů týdně, tak mi ten cíl nepřipadá nereálný,“ říká Fila.

Cílovou skupinu podle něj představují obdobní lidé jako doposud: „Předpokládám, že mě čtou lidé, které zajímá film a kulturní dění, ve věku zhruba od dvaceti do pětačtyřiceti, spíš vzdělanější a spíš z větších měst, i když to není úplné pravidlo. Poměrně silnou čtenářskou skupinu mám i mezi staršími ženami.“ Kromě webu počítá publicista také s akcemi, jako jsou třeba diskuse se čtenáři v různých krajích. 

„Začnu Lídou Baarovou“

Web by měl podle Fily odstartovat v příštím týdnu. „Po grafické i technické stránce je web dokončený, ale musím tam ještě dodat články, které se týkají aktuálních novinek, jež momentálně hýbají filmovým děním, jako je film Revenant nebo Tarantinův snímek Osm hrozných. Otevírat chci Lídou Baarovou,“ dodal publicista s odkazem na nový film režiséra Filipa Renče, který má premiéru tento čtvrtek.