Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Filmové centrum České televize schválilo za první rok 35 projektů

  • ČTK
  • 20. 06. 2013 13:54
Představení filmového centra ČT: zleva Helena Uldrichová, Tomáš Baldýnský, Jaroslav Sedláček, Petr Dvořák

Představení filmového centra ČT v červenci 2012 ve Varech: zleva Helena Uldrichová, Tomáš Baldýnský, Jaroslav Sedláček, Petr Dvořák

Jasný systém spolupráce s nezávislými producenty, obnovení výroby krátkých filmů, podpora studentské tvorby a výroba koprodukčních dokumentů patří mezi první výsledky činnosti Filmového centra České televize. Vzniklo před rokem na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, v jehož programu bude letos veřejnoprávní televize zastoupena pěti soutěžními snímky a jednou světovou premiérou.

„To ve Varech Česká televize ještě neměla,“ komentoval to na dnešním setkání s novináři v Praze kreativní producent Filmového centra Tomáš Baldýnský. Spolupráce s producenty probíhá na bázi co-developmentu, kdy televize vyvíjí spolu s autory námět od samotného počátku. Při výběru koprodukčních projektů klade důraz na kvalitu i pestrost žánrů.

Podle vedoucí Filmového centra Heleny Uldrichové bylo během jednoho roku posouzeno na 240 žádostí, z nichž bylo 35 schváleno, osm desítek se jich dále posuzuje a ostatní byly odmítnuty.

„Snažíme se chodit kvalitě naproti. Hledáme náměty a projekty v zárodku, leckteré sami iniciujeme,“ podotkl dramaturg Jaroslav Sedláček. S posudky na připravované projekty jim pomáhají Petr Zelenka, Vladimír Michálek, Lenka Procházková, Edgar Dutka a další režiséři, literáti a scenáristi. V dramaturgické radě, která řeší každých čtrnáct dní složitější či kontroverznější projekty, jsou například scenárista Sexmise Pavel Hajný, dramaturgyně filmů o Panu Tau Marcela Pittermannová, scenárista Hořícího keře Štěpán Hulík, analytik Ivo Trajkov, dramaturg Kristián Suda a scenáristka Kristina Dufková.

Samostatnou kapitolou koprodukční tvorby jsou dokumenty, z nichž mezi nejvýznamnější patří Věra 68 Olgy Sommerové či snímek s celospolečenským přesahem Šmejdi. Unikátní pohled do života výjimečných lidí slibuje dokument Hoteliér. Josef Abrhám mladší v něm zachytil snahu Jana Kačera a dalších předních herců Činoherního klubu, kteří se pokoušejí vrátit do života Pavla Landovského, zmítaného zdravotními problémy a životní skepsí, kterou skrývá za vulgární agresivitu.

Na karlovarský festival chystá Filmové centrum ČT diskusní panel, který chce reflektovat vzestup prestiže televize jako kreativního a úspěšného média a spojit filmové a televizní producenty a tvůrčí talenty z USA, střední a východní Evropy. Ve Varech bude představen veřejnosti vznikající televizní projekt České století Roberta Sedláčka.

Na podzim se v kinech objeví například koprodukční snímky Rozkoš Jitky Rudolfové, Colette Milana Cieslara, Jako nikdy Zdeňka Tyce, Všiváci Romana Kašparovského, Klauni Viktora Tauše a Křídla Vánoc Karin Babinské.