V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Filmovým studiím Barrandov loni klesly tržby, zisk ale vzrostl

  • ČTK
  • 18. 07. 2012 16:25
Barrandovská studia v Praze. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Barrandovská studia v Praze. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Společnosti Barrandov Studio, která v Praze provozuje jeden z nejrozsáhlejších studiových komplexů v Evropě, loni klesly tržby za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb meziročně o 49 milionů Kč na 417 milionů Kč. Čistý zisk Barrandov Studio ale naopak vzrostl z 25 milionů Kč v roce 2010 na 49 milionů Kč.

ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy firmy Barrandov Studio. Majoritním vlastníkem je Moravia Steel, ve které má hlavní slovo podnikatel Tomáš Chrenek.

Vedení Barrandov Studio uvedlo, že celkové výnosy společnosti včetně prodeje budov loni vzrostly z 555 milionů Kč v roce 2010 na 643 milionů Kč. Hlavní část peněz loni firma inkasovala z natáčení televizních projektů, které tvořily 38 % tržeb, dále z reklamy s podílem 19 %, který se loni díky oživení reklamního trhu zvýšil o tři procentní body. Naopak podíl filmových projektů se snížil zhruba o pět procentních bodů na 15 %.

„Hlavním důvodem je omezený objem státních pobídek a růst zájmu o televizní projekty,“ stojí ve výroční zprávě Barrandov Studio.

V barrandovských ateliérech loni natáčely pořady všechny velké tuzemské televizní stanice. V oblasti filmové tvorby byly v roce 2011 v ateliérech natáčeny například dánský historický film z 18. století Královská aféra, snímek Svatá čtveřice režiséra Jana Hřebejka, ruský projekt Letci či film Ve stínu v režii Davida Ondříčka, na kterém se Barrandov Studio podílelo i koprodukčně.

Za více než 70 let existence vzniklo v barrandovských ateliérech přes 2500 českých a zahraničních filmů, které společnost produkovala nebo se podílela na jejich výrobě. Vznik filmového studia Barrandov je spojen s podnikatelskou rodinou Havlů, zejména s aktivitami bratrů Miloše (1899-1968) a Václava Havla (1897-1979). Stavba moderního filmového studia podle návrhů architekta Maxe Urbana začala 28. listopadu 1931.