Foltán chce, aby Rada ČTK tři roky zasedala v Brně

Radní ČTK odmítli návrh Pavla Foltána, aby místo v Praze zasedali v moravské metropoli.

Pavel Foltán (v popředí) v květnu 2015 na setkání u pamětní desky Karla Kryla v Praze. Foto: Profimedia.cz

Pavel Foltán (v popředí) v květnu 2015 na setkání u pamětní desky Karla Kryla v Praze. O něm napsal knihu Karel mezi námi. Foto: Profimedia.cz

Radní ČTK Pavel Foltán (zvolený za ANO) na dnešním zasedání navrhoval přesun zasedání do Brna, ale neúspěšně. Pro návrh počítající se stěhováním na tři roky hlasoval jediný. Foltán sám v Brně bydlí a dlouhodobě si stěžuje, že radní ČTK nemají oproti svým kolegům z Rady pro televizní a rozhlasové vysílání (RRTV) proplácené cestovné. Po hlasování oznámil, že v zápisu k bodu připojí rozdílné stanovisko, což činí pravidelně.

Foltán svým návrhem zakončil už tradičně emotivní schůzi, při níž přes dvě hodiny mluvil zejména on a radní Angelika Bazalová (za Piráty). Nejvíce času radní věnovali stížnosti samotného Foltána, který vyzval ke kvantitativnímu vyhodnocení zpráv ČTK o vánočním poselství prezidenta republiky a novoročních projevech předsedů Senátu a poslanecké sněmovny. Neupřesnil přitom, co by v nich mělo být za problém, což mu vytýkala Bazalová. Ta navrhovala, ať Foltán vypracuje pro radní vlastní analýzu. „Foltán v Infobance nikdy nebyl,“ prohlásila v reakci na Foltánův nesouhlas. Sám Foltán opakovaně přesvědčoval radní, ať řeknou, že ho „zbavují práva vyjádřit názor“. Rada nakonec odhlasovala jeho návrh, aby seznam článků o tématu radním poskytlo vedení agentury. Podnětem se budou zabývat na příštím zasedání. 

Bazalová s Foltánem se neshodli už při probírání stížností z minulého měsíce. Radní první ze tří stížností - upozorňující na zavádějící formulace ve zprávě o nemocničních spalovnách nebezpečného odpadu, které ČTK následně upravila - schválili s tím, že souhlasí s odpovědí generálního ředitele a „považují stížnost za oprávněnou“. Bazalová toto usnesení ale zpětně napadla, že radní obvykle pouze odsouhlasí ředitelovu odpověď, nebo požádají o její doplnění, aniž by hodnotili míru její oprávněnosti, jak tentokrát schválili na Foltánův návrh. Navrhla proto revokaci se slovy, že „je to nesystémové, je v tom bordel“. Radní její návrh pěti hlasy odsouhlasili a zmínku o oprávněnosti z nového usnesení vypustili. Proti hlasoval pouze Foltán, který podle svého prohlášení připojí k zápisu rozdílné stanovisko. Radní Petr Žantovský (za ANO) se z dnešního jednání omluvil.