V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Fond kinematografie dostane na podporu českých filmů 50 milionů Kč z eráru

  • ČTK
  • 21. 06. 2012 15:11

Fond pro podporu české kinematografie dostane mimořádný příspěvek 50 milionů Kč od ministerstva financí. Kvůli letošní špatné finanční situaci dosud v podstatě nemohl peníze rozdělovat a udílel jen podporu v podobě symbolické koruny.

Ministerstvo kultury dnes ČTK potvrdilo, že by měl fond peníze dostat. „Ministerstvo kultury zatím čeká na oficiální dopis, který by měl předběžnou ústní dohodu potvrdit,“ řekl ČTK Jan Vondryska z tiskového odboru ministerstva.

Rada fondu kinematografie na svých dvou letošních zasedáních nemohla udílet podporu filmovým projektům, protože namísto obvyklých přibližně 200 milionů měl na celý rok k dispozici dosud jen 10 milionů Kč. Souvisí to s přijetím novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, tedy takzvané druhé diginovely, podle níž Česká televize do fondu již neodvádí výnosy z reklam a soukromé televize tuto sumu uhradí až příští rok.

Více: Poslanec ODS: Komerční televize musejí do fondu na filmy odvést nejméně 150 milionů Kč

Rada tedy udílí jen symbolickou korunu jako příslib podpory na dobu, až bude peníze mít. Podporuje zatím hlavně propagaci hotových filmů na festivalech (řádově desítky tisíc korun). Situace dovoluje radě fondu rozdělit maximálně jeden až dva miliony korun na všechny projekty během jednoho zasedání. Je to pět až deset procent částky, kterou kdysi fond pravidelně rozděloval.

MK proto požádalo ministerstvo financí o přidělení mimořádné dotace a začalo také jednat s komerčními televizemi o výplatě finančních záloh za vysílání z reklam již v roce 2012. MK také jedná o možnosti navýšit závazky fondu o nové podpory s tím, že jejich krytí by bylo teprve následně zajištěno částí budoucích příjmů z vysílání reklam komerčními televizemi.

Problémy má i Státní fond kultury, který letos začal znovu rozdělovat příspěvky. K dispozici má pro letošek 20 milionů korun, počátkem června rozdělil první milion mezi 14 žadatelů. Celkem mu ale přišlo už přes 130 žádostí o podporu, vyzývá proto další případné žadatele, aby podání své žádosti zvážili.