Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Fotbalové Euro se vrací na Českou televizi, stlačila ceny vyhnané Primou

Bývalý dlouholetý šéf komerční Novy Petr Dvořák se nyní jako čerstvý generální ředitel České televize snaží veřejnoprávnímu sportovnímu kanálu ČT4 zajistit nejpopulárnější fotbalové přenosy. Vyzdvihuje přitom, že je dokáže koupit levněji, než předtím komerční konkurence.

Nedlouho po nákupu práv na Ligu mistrů na další tři roky oznamuje Česká televize, že napřesrok odvysílá evropský fotbalový šampionát Euro 2012, které proběhne od 8. června do 1. července v Polsku a na Ukrajině. ČT4 odvysílá všech 31 zápasů, z toho 27 v přímém přenosu, bude je přenášet i na svém webu.

Tým České televize pracoval na získání práv dva roky, tedy v podstatě od léta 2009, kdy byl v čele televize potvrzen na další období Dvořáklv předchůdce Jiří Janeček. Dvořákovo jednání teď prohlásilo, že „složitá jednání dlouho vázla na požadované ceně, jež podle dřívějších informací převyšovala sto milionů korun“.

„Problémem byla poměrně vysoká výchozí vyjednávací cena, která byla dána tím, že předchozí mistrovství koupila televize Prima. Naštěstí organizátoři prokázali rozumný přístup a nakonec jsme se dokázali dohodnout,“ komentoval generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Částku, kterou veřejnoprávní televize nakonec zaplatí, nezveřejnil. „Cenu se podařilo stlačit k maximální hranici, kterou jsme byli schopni akceptovat,“ jen uvedl výkonný ředitel ČT4 Jiří Ponikelský.

Česká televize vysílala většinu evropských i světových fotbalových šampionátů. Za Euro v roce 2004 zaplatila 65 milionů Kč, o čtyři roky později koupila Prima vysílací práva za zhruba 100 milionů Kč.

Většina televizních práv byla prodána už dávno. Jasno nebylo před pár dny jen v Česku, Anglii a Francii. „Je to dobrá zpráva pro českého fanouška, protože si neumím představit, že bychom byli na mistrovství Evropy a ty zápasy nebyly ve veřejnoprávní televizi,“ komentoval předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta zprávu, že Euro odvysílá Česká televize.

Čeští fotbalisté, kteří na závěrečný turnaj postoupili z baráže s Černou Horou, se dozvědí jména soupeřů při pátečním losu v Kyjevě.