Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Foto roku na Czech Press Photo má Šula z Mafry

Vyhlášeny výsledky 22. ročníku soutěže nejlepších snímků a videí Czech Press Photo.

Protesty proti návštěvě čínského prezidenta. Foto: Michal Šula (Mafra)

Protesty proti návštěvě čínského prezidenta. Foto: Michal Šula (Mafra)

Fotografií roku se v novinářské soutěži Czech Press Photo stal snímek, který zachycuje protesty při návštěvě čínského prezidenta v Česku letos v březnu. Autorem snímku a hlavním vítězem soutěže je Michal Šula z vydavatelství Mafra. Fotografie, které dominuje postava zahalená v české vlajce a padající transparent hájící lidská práva, ukazuje potyčku příznivců prezidenta a zastánců lidských práv. Šula s toutéž fotografií zvítězil i v kategorii Aktualita mezi jednotlivými snímky. V soutěži Czech Press Photo už získal v roce 2007 1. cenu a v roce 2006 2. cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Celkově se letos soutěžilo v deseti kategoriích, tři kategorie mělo video. „Soutěžící mohli snímky přihlásit do dvou nových fotokategorií, a to Problémy dnešní doby a Lifestyle, a nové videokategorie Investigation,“ uvedla ředitelka soutěže Veronika Souralová. Oproti loňskému ročníku byla podle ní témata snímků různorodější. „Bylo více prostoru pro témata běžného života. Za to jsme rádi, protože Czech Press Photo chce dokázat, že novinářská fotografie se zabývá rovněž pozitivními a lidskými příběhy našeho bytí,“ doplnila.

Porota letos hodnotila práce 349 fotografů, kteří přihlásili celkem 5.861 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí. Počet přihlášených autorů se meziročně zvýšil o 58 a počet přihlášených prací o 2.150. Ředitelka soutěže to přisuzuje i faktu, že přihlašovat se bylo možné jen elektronicky, i přidání nových kategorií.

Ceny se v pondělí předávaly v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze, kde v úterý začíná výstava. Představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů.

Některé z oceněných snímků

Vojtěch Hurych (volný fotograf), Zákulisí Plesu v Opeře

Vojtěch Hurych (volný fotograf), Zákulisí Plesu v Opeře

 

Petr Topič (Mafra), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky

Petr Topič (Mafra), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky

 

Přemysl Ponáhlý (volný fotograf), Čekání na akci

Přemysl Ponáhlý (volný fotograf), Čekání na akci

 

Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek

Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek

 

Peter Dobis (volný fotograf), Petronela

Peter Dobis (volný fotograf), Petronela

 

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu

 

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund

 

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu

Celkový přehled vítězných fotografií a videí Czech Press Photo 2016

Fotografie roku

Michal Šula (Mafra), Protesty proti návštěvě čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

Vyjádření mezinárodní poroty: Fotografie kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv snímek zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality. Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury. Snímek zobrazuje organizované narušení protestu, rudé vlajky, fyzické napadení a znepokojující radost z násilí, k zemi padající transparent s nápisem Human Rights, to vše umocněné zobecňující anonymitou hlavního aktéra fotografie. Tato plejáda symbolů v atraktivní dynamické kompozici s převládající červenou barevností a aktuálností tématu jsou hlavními důvody, proč se právě tento snímek stal fotografií roku 2016.

Aktualita

Single
Michal Šula (Mafra), Protesty proti návštěvě čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

Série
Filip Singer (EPA), Ostrov naděje - Lesbos 2015: Afghánký uprchlík se brodí u břehu ostrova poté, co vypadl z přeplněného gumového člunu blízko vesnice Skala Sikaminias.

Problémy dnešní doby

Single
Peter Dobis (volný fotograf), Petronela - Slovnaftská ulice. Slovnaftská ulice je nechvalně známá jako místo s největším výskytem prostituce. Nachází se v druhém bratislavském obvodě v blízkosti bytového komplexu Pentagon. Navzdory surovému způsobu života, zde všichni zůstávají citlivými lidskými bytostmi.

Série
Stanislav Krupař (volný fotograf), Boj o Syrtu - Boj s ISIS v Libyi: Od 12. května se snaží provládní milice vybojovat zpět území, která před dvěma lety v Libyi zabral takzvaný Islámský stát.  Původně teroristé ovládli 250 km severoafrického pobřeží, postup provládních vojsk byl rychlý, zastavil se však v Syrtě. Ta se stala opevněnou baštou ISIS, kde se bojuje o každý dům a ani americké nálety zatím nepřispěly k rychlému vítězství.

Každodenní život

Single
Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu: Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů ptačím pohledem. V Sorrentu je úzká pláž nastavena molem k opalování.

Série
Jarmila Štuková (volná fotografka), Jessiky horké kamerunské noci:  Jessica je osmadvacetiletá gogo tanečnice. V šestnácti utekla z rodného Beninu. Potloukala se po několika afrických zemích, kde žila převážně na ulici, až zakotvila v kamerunské Douale. Živí se jako tanečnice a společnice, což jí jako křesťance prý činí morální problémy. Sní svůj sen, že jednoho dne začne chodit do školy a stane se učitelkou. 

Lidé, o kterých se mluví

Single
Petr Topič (Mafra), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky: Europoslanec Miloslav Ransdorf přijíždí špičkám KSČM vysvětlit své angažmá v curyšské bance. Ve Švýcarsku byl zadržen kvůli neoprávněnému pokusu o výběr 350 milionů eur.

Série
Jiří Sláma (volný fotograf), Kandidát Horáček: Michal Horáček startuje kandidaturu na prezidenta ČR.

Umění  

Single
Vojtěch Hurych (volný fotograf), Zákulisí Plesu v Opeře: Jeden ze sponzorů právě vchází na scénu charitativní dražby Plesu v Opeře. Veškerý výtěžek byl věnován ve prospěch fondu UNICEF.

Série
Honza Sakař (volný fotograf), Prague Burlesque: Soubor fotografií dokumentujících soubor Prague Burlesque a jeho vystoupení v pražském paláci Royal. Snímky byly pořízeny za účelem knižní publikace.

Sport

Single
Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu: Biker Jaroslav Kulhavý na trati světového poháru horských kol ve francouzském La Bresse.

Série
Filip Singer (EPA), Nole - tenisová jednička, Melbourne Austrálie: Série zachycující srbského profesionálního tenistu Novaka Djokoviče během své cesty k vítězství v Australian Open v australském Melbourne. Djokovič, s přezdívkou Nole, je současná mužská světová jednička ve dvouhře a je řazen mezi nejlepší hráče všech dob.

Portrét

Single
Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina

Série
Honza Sakař (volný fotograf), Tiché portréty: Představovaný soubor je výběrem z portrétů pořízených technikou mokrých kolodiových desek. Tváře portrétovaných zachycené v tichém bezčasí, estetika nedokonalosti podmíněná historickou snímací technikou v kontrastu s detailní kresbou velkoformátové kamery a čistotou následných digitálních reprodukcí. Kolodium jako prostředek i předmět fotografické interpretace.

Příroda a věda

Single
Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund 

Série
Martin Veselý (MF Dnes), Ambulance v zoo: Tým špičkových ošetřovatelů a veterinářů z královédvorské zoo má každý rok na starost několik desítek chirurgických zákroků. Odborníci si musí poradit s operacemi malých i velkých zvířat, od hadů až po slony. Na dva veterináře zde připadá na dva a půl tisíce zvířat. Při některých složitých operacích asistuje až 15 lidí. Mezi nejčastější zákroky patří ošetření končetin zvířat.

Lifestyle

Single
Přemysl Ponáhlý (volný fotograf), Čekání na akci: Praha, Dvořákovo nábřeží.

Série
Martina Houdek (volný fotograf), Sestry Ježkovy: Trio zpěvaček Sestry Ježkovy žijí swingem, ačkoliv to jsou dnešní moderní mladé slečny, tento styl jim vyhovuje i v soukromém životě. 

Grant Prahy (roční tvůrčí stipendium na zachycení proměn Prahy)

Jiří Šebek (volný fotograf), Chrámy nové doby: „V dřívějších dobách architektuře Prahy dominovaly kostely, chrámy či jen věže. Nyní tyto staré chrámy nahrazují chrámy nové doby - administrativní a obchodní budovy. Touto sérii se snažím zachytit tuto proměnu a ukázat podobu směr nové architektury.“ 

Cena dětí

Martin Faltejsek (volný fotograf), Vista

Vyjádření dětské poroty rádia Junior: „Obrázek s lidmi na lavičce uprostřed lesa vyzařuje temnou, tajemnou, záhadnou a melancholickou atmosféru. Líbilo se nám pomyšlení, že příroda s lidmi na obrázku soucítí (nebo to alespoň tak vypadá)“.

Canon Junior Awards 

  • David Kruliš (volný fotograf), Cowboy…
  • Klára Mojová (volný fotograf), Kráčející stařec
  • Nikola Tokarova (volný fotograf), Červená a černá

Cena ČTK

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu

Cena UHNCR 

Tomáš Rafa (volný fotograf), Noc na hraničnom priechode 

Cena Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové „Můj život s handicapem“

Matúš Zajac (volný fotograf), Canisterapia: Z osobnej tragédie k pomoci druhým.

Mezinárodní porota Czech Press Photo pro fotografii hodnotila práce 349 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 5 861 fotografií. Zasedala ve složení Petr Josek, předseda poroty, fotograf (ČR), Ron Haviv, fotograf VII Photo Agency (USA), Ed Kashi, fotograf VII Photo Agency (USA), Eda Kauba, kreativní ředitel v agentuře Havas (ČR), Antonín Kratochvíl, spoluzakládající fotograf VII Photo Agency (ČR, USA), Filip Láb, pedagog (ČR), Herbert Slavík, fotograf (ČR), Tamas Szigeti, fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers (Maďarsko), Líba Taylor, fotograf (ČR).

Video

Aktualita a reportáž

Tomáš Rafa (volný kameraman), Přechod Opatovac Trnovec Slovinsko Chorvatsko: Stovky mužů a žen s dětmi jsou v dešti natlačení na plotě před vstupem do Slovinska na Chorvatsko-slovinské hranici. Každý chce přejít přes hranici, v davu vzniká panika. Několik hodin trvá, než začnou Slovinci po jednom lidi pouštět a nakládat do autobusů.

Feature

Eliška Cílková (volná kameramanka), Matouš Bičák (volný kameraman), Od detailu k celku: Dokumentární autorská reportáž o vztahu vnitřní a vnější svobody.  Snímek je natočený na 16mm černobílý film. 

Investigace

Lukáš Landa (Česká televize), Nebezpečná hra na vojáky: Mohlo by se zdát, že jde o pouhou hru na vojáky, ale experti varují před možným rizikem. Skupina bývalých vojáků v záloze si v Česku postupně buduje vlastní soukromou armádu. To, že nejde o žádnou legraci, dokazuje fakt, že cvičí i s ostrými zbraněmi. A co víc, jak sami říkají, jsou připraveni je použít. A to nejen například proti uprchlíkům, před kterými nás údajně chtějí chránit, ale i proti vlastním politikům.

Porota videosekce Czech Press Photo posuzovala celkem 41 videí od 25 autorů. Zasedala ve složení Josef Harvan, předseda poroty, režisér, scénárista a producent, Martina Hyndráková, partnerka mediální agentury Starlem; Miro Švolík, fotograf, Jan Vaniš, kameraman a fotograf.