FOTO: Vojenská policie vtrhla do České televize

Z místa incidentu na Kavčích horách obdržel Médiář.cz krátce po 19. hodině následující fotografie.

Podle neověřeného svědectví z místa nejprve policisté zakázali natáčení a vykazovali redaktory pryč.

Pokračujeme zprávou České tiskové kanceláře:

Do sídla České televize (ČT) v Praze vtrhla dnes večer asi desetičlenná skupina ozbrojených příslušníků Vojenské policie (VP). ČT se s vojáky pře o vydání složky pocházející z Vojenského zpravodajství, kterou měl jeden z redaktorů a která se vztahuje ke kauze bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Mluvčí Vojenské policie Jan Čermák ČTK řekl, že mají soudní příkaz.

ČT ukázala ve vysílání, jak vojáci v kuklách přeskočili turnikety a uzavřeli chodbu, kde se nachází kancelář redaktora Karla Rožánka. Na místě jsou i příslušníci Policie ČR. Zhruba po půlhodině vojáci chodbu uvolnili a kancelář začali prohledávat. Vedoucí domácí redakce ČT Robert Malecký ČTK řekl, že televize zvažuje další postup. „Rozhodně se hodláme obrátit na nejvyšší činitele v této zemi,“ prohlásil. Na svém webu ČT oznámila, že se kvůli zásahu obrátí přímo na premiéra Petra Nečase.

„Vojenská policie se v tomto okamžiku na základě soudního příkazu k prohlídce jiných prostor pokouší zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace. Důkazy se podle našich zjištění mají nacházet v jedné z kanceláří v budově Zpravodajství ČT,“ řekl Čermák ČTK krátce po 19:00.

Čermák rozhodně popřel, že by Vojenská policie obsazovala Českou televizi. „Neobsazujeme ČT, rozhodně ne. Nicméně pokoušíme se zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace,“ zopakoval.

„Probíhá trestní řízení, do kterého nechci ani nemohu zasahovat. Vycházím z toho, že Vojenská policie koná v souladu se zákonem a na základě soudního příkazu,“ sdělil ČTK formou sms zprávy ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Generální ředitel ČT Jiří Janeček podle webu požádal ještě před večerním zásahem příslušné orgány, aby „v podstatě svévolný postup Vojenské policie“ prověřily, protože má vážné pochybnosti o jeho zákonnosti.

„Česká televize nemá informaci o tom, že by se v kanceláři Karla Rožánka nacházela listina důležitá pro trestní řízení, a to ani v souvislosti s odvysílanou reportáží, či dokonce její originál. V této kanceláři však mohou být další důvěrné listiny týkající se nezávislého televizního zpravodajství, ochrany zdrojů apod. Také z těchto důvodů odmítá, aby si kdokoliv do takové kanceláře mohl přijít a svévolně ji prohledávat,“ píše se na webu.

Tři příslušníci Vojenské policie ve čtvrtek na Kavčích horách v budově zpravodajství veřejnoprávní televize požadovali složku vytvořenou ve Vojenském zpravodajství v roce 2007. Spis, který vedl k odchodu bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, či jeho kopii měl k dispozici redaktor Karel Rožánek, který o případu v televizi informoval.

Rožánek v rozhovoru pro server iHNed.cz, pořízený několik hodin před dnešním policejním zásahem, uvedl, že v době, kdy materiál získal, tedy počátkem letošního roku, věděl, že je odtajněný. Nyní prý už dokument nemá. „Pravděpodobně jsem ho vyhodil se starými papíry. Já to odvysílal a tím ten dokument už pro mě neměl žádnou cenu, abych ho dál schovával,“ dodal.