Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Fotobanka Profimedia expanduje do Maďarska a na Balkán, koupila tamního konkurenta Red Dot

Akvizici financoval fond Genesis Capital a zakladatel Profimedie Petr Novák, cenu nezveřejnili.

Fotobanku Profimedia založil letos jednatřicetiletý Petr Novák

Fotobanku Profimedia založil letos jednatřicetiletý Petr Novák. Foto: Profimedia

Česká fotobanka Profimedia, působící i na Slovensku, se stala 100% vlastníkem společnosti Red Dot, předního dodavatele fotografického obsahu v oblasti médií a reklamy v Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Srbsku a Bulharsku. Hodnota transakce nebyla zveřejněna.

Akvizici financovala z 60 % společnost Genesis Capital (šéfuje jí Jan Tauber) z prostředků svého fondu rozvojového kapitálu GPEF II, zakladatel a ředitel Profimedie Petr Novák se na ní podílel 40 %.

Genesis Capital je majoritním vlastníkem Profimedie, před rokem od Nováka odkoupila 60% podíl.

Novák se nyní bude osobně podílet na integraci Red Dot do skupiny Profimedia, spolu s Attilou Kovácsem, novým ředitelem pro operace Profimedia v Maďarsku a balkánských zemích, a rozvoji obchodu tamtéž.

Profimedia a Genesis Capital

Profimedia má v databance přes 40 milionů profesionálních fotografií z celého světa, mimo jiné od Corbisu, AFP či New York Times. Udává, že v ČR má nadopoloviční podíl, na Slovensku taktéž, kolem 60 %. Spolupracuje s více než 500 vydavatelstvími a 1200 reklamními agenturami.

Mezi investory fondů Genesis Capital, zaměřujících se na Česko a Slovensko, patří Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Česká spořitelna či belgická investiční společnost Gimv. Genesis kromě Profimedia investovaly do firem AB Facility, pietro filipi, CCS, eTarget, Gumotex, Energetické strojírny Brno, Roltechnik, Vydis či GTH Catering.

Od svého vzniku v roce 1999 spravovala Genesis Capital tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již českým a slovenským firmám zprostředkovaly veškerý kapitál, který měly k dispozici.

Pro další investice je v současnosti otevřen nejmladší fond Genesis Private Equity Fund II s velikostí 40 milionů eur.