Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Fragments platí kryptoměnou za mikroúkoly, učí tak umělou inteligenci

Nová aplikace Fragments umožňuje svým uživatelům vydělávat peníze v kryptoměně na bázi Etherea za plnění drobných úkolů prostřednictvím mobilních telefonů. Řešení těchto úloh přitom budou datovým základem pro pokročilé učení umělé inteligence. Fragments je nový startup Davida Hrachového a Petra Šiguta, tvůrců serveru Hlídačky.cz, který zprostředkovává hlídání dětí a zakladatelů vývojářského studia Prime Hammer.

Tvůrci věří, že projekt bude díky odměnám v tokenech i mobilnímu uživatelskému prostředí podobnému Tinderu, zajímavý pro velké množství lidí po celém světě. „Výši odměny určí trh, ale bavíme se o přivýdělku, možnosti monetizovat čekání. Cestou do práce si člověk může plněním rychlých úloh vydělat na kafe, možná na snídani,“ říká šéf Fragments David Hrachový. „Využíváme dvou silných trendů - obrovského nárůstu dat, které se musí anotovat pro učící se algoritmy a velkého zájmu lidí o kryptoměny. Těžíme přitom ze zkušeností nasbíraných v USA na projektech v oblasti fintech a blockchainu,“ doplňuje Hrachový.

Uživatelé získávají za plnění jednoduchých úkolů odměnu v podobě kryptoměny

Uživatelé získávají za plnění jednoduchých úkolů odměnu v podobě kryptoměny

Platforma poslouží ve všech případech, kde je ke zpracování mikroúkolů vyžadován lidský úsudek. Fragments se v první fázi zaměřuje na úkoly spojené s anotací dat, které firmy potřebují jako vstup pro své algoritmy na strojové učení. Příkladem může být algoritmus na rozpoznání objektů na obrázcích, označování tweetu jako pozitivního či negativního (sentimentální analýza) nebo označování nevhodného obsahu na sociálních sítích.

Fragments mohou využít také firmy, které potřebují mikroúkoly zpracovat pomocí lidské inteligence, přitom jich potřebují vyřešit obrovské množství a tím pádem škálovat. Takových firem díky popularitě strojového učení rapidně přibývá, jednou z nich je třeba služba Dámejídlo.cz, která se stala partnerem aplikace. Uživatelé Fragments ji tak pomohou líp popsat a rozřadit jednotlivá jídla. V zahraničí už platformu testuje firma Whale & Jaguar, která pomocí ní sbírá data o sentimentu tweetů a upřesňuje své předvolební průzkumy. Aplikace je prozatím ve zkušebním provozu.