Fraška zvaná Rada ČTK: Foltán předčasně odešel

Trapno, otázky po opilosti a evidence docházky. Zasedali radní ČTK a dopadlo to jako vždy.

Pavel Foltán odchází z dnešního zasedání Rady ČTK

Pavel Foltán odchází z dnešního zasedání Rady ČTK, podepisuje se do prezenční listiny, vpravo přihlíží nový člen rady za ČSSD Aleš Mareček

Naštvaný radní ČTK Pavel Fotlán (za ANO) po půl hodině opustil dnešní zasedání rady. Odešel paradoxně po projednání návrhu, podle něhož by na webu rady měla být tabulka zaznamenávající docházku radních. „Znáte takový ten pocit, kdy se stydíte za někoho jiného, ale vám samotným je trapně?“ ptal se po odchodu Fotlána čerstvě zvolený radní Aleš Mareček (za ČSSD), který se jednání účastnil vůbec poprvé. „My řešíme tabulku půl hodiny. To může být vyřešené za minutu,“ podivoval se v průběhu bouřlivé schůze.

Radní návrh nakonec schválili s tím, že do příštího jednání má jeho předkladatelka Angelika Bazalová (za Piráty) připravit podobu tabulky. „Když se scházíme jednou měsíčně, měli bychom být všichni a vydržet až do konce schůze,“ objasňovala návrh Bazalová s narážkou na opakované absence Foltána, který opustil už jednání rady v únoru. Následovala půlhodinová zmatená hádka mezi Foltánem a zbývajícími radními. Pře jsou už pravidelným koloritem jednání rady ČTK. Foltána se obyčejně zastává pouze radní Petr Žantovský (za ANO), současný kandidát za SPD do Senátu, ten ale dnes na jednání chyběl. 

„Jste si jistý, že jste nepožil žádný alkoholický nápoj? Mně se vaše chování vůbec nelíbí,“ prohlásil směrem k Foltánovi předsedy rady David Soukup (za ANO). „Pane bakaláři, co se vám líbí a nelíbí, je váš subjektivní pocit,“ kontroval Foltán, který ze svého titulu právníka pravidelně kritizuje zejména právní a procedurální záležitosti, jež rozebírá v rozdílných stanoviskách později připojovaných k zápisu.

Místopředsedkyně rady Jaroslava Wenigerová (za ODS), která pravidelně připomíná, že podobné debaty nedělají ČTK dobrou reputaci, po této výměně navrhla přerušit jednání na 15 minut. Pro bylo - stejně jako při schvalování tabulky - pět radních, proti Foltán. Ten následně oznámil, že odchází. „Nebudu se podílet na zasedání, kde je na mě činěn nátlak. V rozdílném stanovisku k tomu dodám svůj právní názor. Mám dojem, že se tady dějí některé věci, které by se tady asi dít neměly,“ prohlásil Foltán, který na jaře neúspěšně kandidoval do Rady České televize, neboť - jak řekl - v dohledovém orgánu veřejnoprávní tiskové kanceláře „svou základní misi už splnil“

Protože Rada ČTK od ledna streamuje svá jednání online, z chodby byly ještě slyšet požadavky odcházejícího Foltána, že nesouhlasí s každým následujícím hlasováním a ke všemu dá rozdílné stanovisko. To ale teoreticky není možné, protože kvůli podobným postupům změnili radní v březnu jednací řád. Rozdílná stanoviska mohou od té doby podávat pouze ti, kteří se zúčastnili daného bodu.

Reakcí na aktuální rozpoložení rady byl i druhý návrh probíraný na dnešním zasedání, podle kterého mají mít radní na svá vystoupení pouze tři minuty a v případě schválení další tři minuty navíc. Návrh přednesl předseda Soukup, který se nechal inspirovat fungováním městských zastupitelstev. Sám Soukup zasedá za ANO v zastupitelstvu Prahy 3. Protože by však návrh znamenal změnu jednacího řádu, radní rozhodli o jeho projednávání na příštím zasedání, až budou v plném počtu.

Záznam Foltánova odchodu: v čase 30:00

Sdílejte