Chystáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Chcete v něm ukázat svou agenturu? Přidejte se.

Fröhlich uspěl, jeho vyhazov z Primy neplatí

Soud rozhodl ve věci tři roky trvajícího sporu vedoucího vydání s televizí Prima.

Jiří Fröhlich. Foto: Vojta Herout

Jiří Fröhlich u Obvodního soudu pro Prahu 8 na podzim 2016. Foto: Vojta Herout

Okamžité zrušení pracovního poměru z 22. května 2014 někdejšímu vedoucímu vydání Diváckých zpráv Jiřímu Fröhlichovi ze strany televize Prima není platné, Fröhlich neporušil své povinnosti natolik hrubě, aby vyhazov dostal, jeho pracovní smlouva tak platí. Tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 ve sporu, v němž Fröhlich žaloval Primu. Rozsudek není pravomocný, strany se mohou odvolat. Právní zástupkyně Primy na dotaz Médiáře další kroky odmítla komentovat. Fröhlich, který dnes pracuje jako mluvčí České obchodní inspekce, připomněl, že kromě nákladů na řízení (jeho zástupce je vyčíslil na 47.350 Kč) se hodlá v jiném řízení soudit o náhradu mzdy, nárok za první rok už k soudu podal. Soudkyně Adriana Pilařová opakovaně nabádala obě strany, aby věc vyřešily smírně dohodou. „O dohodu se žalobce pokusil, ale byl odmítnut,“ řekl dnes Fröhlichův právník.

Celý spor se točí kolem událostí z května 2014, kdy Fröhlich jako tehdejší vedoucí vydání Diváckých zpráv relaci odmoderoval za absentujícího Tomáše Krause, neboť ten se včas nestihl vrátit z reportáže v terénu. Prima, konkrétně ředitelka zpravodajství Jitka Obzinová, měla za to, že ji Fröhlich podvedl, aby se sám dostal na obraz. „Dopustil se všeho, co bylo v rozporu s tím, aby se na něj dalo spolehnout, aby se mu dalo věřit,“ uvedla dnes právnička Primy. Podle ní má vedoucí vydání povinnost sám si ohlídat, aby všichni, kdo mají, byli k dispozici. Fröhlich si tak podle Primy buď povinnosti neplnil, anebo sledoval cíl dostat se k moderování. „Televizní vysílání je založené na důvěře, že lidi si řeknou, spolehnou se na to a na základě toho fungují,“ argumentovala zástupkyně Primy.

Soudkyně se naopak pozastavila nad tím, že pro Fröhlicha jako vedoucího vydání měla zmíněná situace velké následky, zatímco pro absentujícího moderátora malé: „Každý zaměstnanec je sám zodpovědný za to, aby byl na pracovišti řádně a včas.“ Tvrzení, že Fröhlich měl situaci promyšlenou a připravenou dopředu, tedy že plánoval obelhat ředitelku zpravodajství a odstavit jiný možný záskok z řad moderátorů, označila soudkyně za „naprosto absurdní“. „Svědčilo by to o jeho velkých schopnostech a televize Prima by si ho měla ponechat,“ glosovala.

Soudkyně též odmítla tvrzení ředitelky zpravodajství Primy, že moderace někým jiným může ohrozit televizi, respektive její image. Role moderátora je podle ní v Diváckých zprávách, komentovaném sledu videoklipů pocházejících od diváků či z internetu, zanedbatelná, stejně jako je pro Primu „téměř zanedbatelný“ celý zmíněný pořad. „Tvrzení [Primy], že by televize ztratila sledovanost, kdyby pořad moderoval někdo jiný, mi přijde až hysterické,“ řekla soudkyně.

Ta je předsvědčena, že Prima v dalších dvou dnech po inkriminované situace Fröhlichovi přikázala vzít si volno a následně mu znepřístupnila počítač a vůbec pracoviště. Návrhy, jak vyřešit jeho odchod, mu pak posílala na soukromý email. Právní zástupkyně Primy dnes ve své řeči kauzu shrnula tak, že „začala jako malichernost, ale vygradovalo to“.

Soudkyně se závěrem vyjádřila i ke svědecké výpovědi ředitelky zpravodajství Obzinové. „Cítila jsem se podvedena, jako za třicet let v médiích ne,“ uvedla Obzinová při květnovém jednání. „K tomu nezbývá než říct ‚šťastná to žena‘,“ uzavřela dnes soudkyně.