Jak Listerine s Fragile pomohly zákazníkům najít tu správnou péči pro zuby a dásně

Ústní vodu Listerine zpropagoval internetový kvíz, pomohl zvýšit prodeje v Česku o 17 %.

  • 14. 02. 2021 00:00

Když se řekne ústní voda Listerine, řada zákazníků si vybaví typicky tvarovanou lahev v zelené nebo fialové variantě a pálivou chuť. Listerine ve skutečnosti nabízí téměř dvě desítky ústních vod základní a prémiové řady a lze volit mezi intenzivnějšími a jemnými příchutěmi. Každá ústní voda má svá specifika a zaměřuje se na boj s různými problémy ústní dutiny.

Najdi svůj typ

Dokáže si každý zákazník vybrat péči o zuby a dásně přesně podle potřeb? Ví o zdravotních benefitech nebo řeší jen svěží dech? Jak překlenout rozhodovací paralýzu? Chtěli jsme přijít s efektivním řešením zabaleným v kreativním balíčku, který zaujme na první pohled. Challenge accepted!

Značka Listerine má svěží a odvážný styl komunikace, zároveň klade důraz na edukaci a účinky podložené klinickými studiemi.

Hned na začátku jsme si stanovili čtyři hlavní cíle.

  • Oslovit mainstream chytlavým tónem a lifestylovým tématem
  • a zároveň neztratit focus na edukaci a konkrétní benefity.
  • Provést zákazníka od fáze awareness až po fázi výběru a pomoct mu přeskočit rozhodovací dilema.
  • Zákazník se musí se „svým” produktem ztotožnit podle svých specifických potřeb (například citlivé zuby, bělení a jiné), ale zároveň si uvědomit, že všechny druhy mají společný antibakteriální účinek.

Tak vznikl náš dentální test osobnosti. Kampaň s názvem Najdi svůj typ.

Vybrali jsme sedm produktů prémiové řady a ke každému z nich definovali typologicky odpovídající charakter. Jednotlivé charaktery jsme označili speciálními „krycími jmény“.

„Celou kampaň jsme postavili na klíčovém vizuálu s personami, které reprezentovaly reálné produkty. Oba tyto elementy jsme využili i při vývoji jednoduchého online kvízu. Vyplnění trvalo minutu a na jeho konci zákazník zjistil, který typ je pro něj ideální. Zároveň se mohl zúčastnit soutěže o všech sedm produktů z prémiové řady. Vítězové si pak ověřili svůj výsledek na vlastní ústa,“ vysvětluje social media manažer projektu Fabián Berka.

Pán lesa, Noční hlídka, Univerzální parťák. Jak vznikaly jednotlivé persony?

Produkty a krycí jména

Produkty a krycí jména

Během tvorby charakterů pro každý ze sedmi produktů prémiové řady jsme využili práci s asociacemi. Například pro Listerine Total Care Sensitive (pro citlivé zuby) jsme vybrali osobu, která ukazuje na nanuk, protože studené potraviny a nápoje jsou s citlivými zuby často spojovány. Stejně jsme postupovali u dalších typů. V prvopočátcích tvůrčího procesu vzniklo tolik person, že jsme jejich výběr museli ještě několikrát zúžit.

Ukázka medailonku Pán lesa

Ukázka medailonku Pán lesa

Webový kvíz

Část publika jsme přivedli na landing page s online testem. Na začátku jsme uvažovali také o variantě kvízového chatbota na Facebooku. Samostatná landing page ale nakonec zvítězila. Chtěli jsme totiž mít v maximální míře pod kontrolou celou vizuální a UI stránku kampaně.

Ukázky kvízových otázek

Ukázky kvízových otázek

Ukázky kvízových otázek

Ukázky kvízových otázek

Každá kreativa musí nést message

U kreativ a videí, jejichž cílem nebyla návštěvnost webového kvízu, jsme s klientem pečlivě hodnotili jejich význam, myšlenku a informační hodnotu. Každý příspěvek měl jasně dané sdělení, které jsme potřebovali doručit uživateli.

Ukázky kreativ zveřejněných na sociálních sítích Listerine CZ/SK (Facebook, Instagram, YouTube)

Ukázka kreativy

Ukázka kreativy

Ukázka kreativy

Ukázka kreativy

Ukázka kreativy

Ukázka kreativy

Customer journey

Některé firmy realizují masivní kampaně pro zvýšení povědomí o značce či produktu. Vysokým povědomím ale jejich kampaňové cíle také končí. My jsme se rozhodli část uživatelů dovést až k zero-moment-of-truth (ZMOT). A pomohli jsme jim efektivně překlenout fázi decision making, ve které se řada zákazníků zasekne, a pak nenávratně zmizí. Decision making je o to větší zádrhel, pokud má zákazník na výběr ze širokého portfolia produktů,” vysvětluje idea maker a account manager kampaně Jiří Simonides.

Funnel

Funnel

Výsledky kampaně

Kampaň běžící od 3. srpna do 31. října 2020 dosáhla následujících výsledků:

  • dokončení online kvízu: 81 %,
  • téměř 3 miliony zhlédnutí na YouTube,
  • růst prodejů v Česku posílil o 17 % (za období září až říjen 2020 vs. stejné období 2019 podle měření společnosti Nielsen),
  • tržní podíl v Česku vzrostl o 2,3 procentního bodu (Listerine posílil pozici lídra trhu, opět podle měření Nielsenu).

Kampaň dopadla nad očekávání. Už při prezentaci hlavní myšlenky jsme tušili, že se vydáváme komunikačním směrem, který jsme dlouho hledali. Obchodní výsledky v Česku násobně převýšily naše očekávání. Rozhodně plánujeme na úspěšnou kampaň navázat i v roce 2021.
Dagmar Staňková, brand manager Listerine

Kampaň byla licencována a v lednu 2021 spuštěna pro maďarský trh. Management Johnson & Johnson pro střední a východní Evropu (CEE) kampaň přihlásil do celosvětové interní soutěže James E. Burke Marketing Awards.

Text vyšel v rámci placené spolupráce s agenturou Fragile

Najdi svůj typ
Kreativní agentura
Mediální agentura
Značka
Nasazení
03. 08. 2020 - 31. 10. 2020
Mediamix