Špidla, Neumannová i Issa provázejí narozeninovými znělkami kina Světozor

Čtyři známé tváře provázejí mladé fiktivní výstavou k 15 letům pražského bia.

  • 27. 05. 2019 23:20

Pražské kino Světozor slaví od 24. do 30. května narozeniny filmovou přehlídkou Patnáct. Kromě toho si k 15. výročí novodobé historie nadělilo čtyři znělky, které budou celoročně promítány před filmy. Diváky přenesou na fiktivní výstavu Legendární rok 2004. Školní třídu teenagerů, kteří se v roce 2004 narodili, výstavou provádí osobnosti známé z této doby. Role galerijních průvodců si zahráli bývalý premiér za ČSSD Vladimír Špidla, sportovkyně Kateřina Neumannová, zpěvák Sámer Issa a herec Matyáš Valenta. To vše zúčastněně sledují i třídní učitelky, herečky Halka Třešňáková a Simona Babčáková.

Autory nových znělek jsou režisér Jakub Jirásek, kameraman Filip Rejč a střihač Alan Sýs. „Znělky jsme pojali jako takovou exkurzi do minulosti. Tématem výstavy jsem chtěl parodovat velkolepost typických oslav výročí velkých institucí. Opět jsem to vzal za ten konec, že není třeba se brát příliš vážně,“ říká režisér Jirásek, který pro Světozor natočil i předchozí znělky v roce 2016, které se před projekcemi hrají dodnes. „Jakubovi Jiráskovi a jeho týmu jsme nechali zcela volnou ruku,“ komentuje aktuální spolupráci Petr Jirásek, ředitel kina Světozor.

Upoutávky připomínají rok 2004 zahajující novou éru kina prostřednictvím dějinných milníků i politických události v kontrastu se vzpomínkami na to, co se tehdy dělo v oblasti popkultury. Diváci se v jednotlivých variantách setkají s odlišnými průvodci, ale i s různými výstavními exponáty jako jsou: syrová kuřata na galerijních podstavcích připomínající epidemii ptačí chřipky, sochu znázorňující olympijský triumf desetibojaře Romana Šebrleho i obraz Stanislava Grosse jakožto nejmladšího předsedy vlády v české historii i v Evropské unii. V oblasti popkultury tvůrci zabrousili do témat jako byla poslední sezona seriálu Přátelé, založení Facebooku i úspěch Paris Hilton s vlastní módní kolekcí.

„Na koncept znělek jsme navázali i s naším dvorním grafikem Janem Havlem. Nafotil jsem portréty dětí, které hrají ve znělce, a on je použil na vizuál filmové přehlídky Patnáct,“ doplňuje Vojtěch Marek z týmu kina Světozor.

Legendární rok 2004