Zeman je Vlasák. HBO při propagaci seriálu Bez vědomí využívá deep fake

Symbio ve své produkci Symbiograf dotvořilo deep fake, prezidenta mluví Petr Jablonský.

  • 20. 11. 2019 19:30

Placená televize HBO v kampani na nový seriál z období sametové revoluce Bez vědomí využívá speciálně pro tuto příležitost vytvořené zmanipulované video, na němž je vidět imitaci prezidenta Miloše Zemana. Ve skutečnosti je to herec Jan Vlasák, který promlouvá hlasem imitátora Petra Jablonského.

Video dlouhé minutu a tři čtvrtě pro HBO vytvořila agentura Symbio a její produkce Symbiograf. Autorem samotného deep fake je Ctrl Shift Face známý z videowebu YouTube. „Hlavní pro nás bylo, abychom nevytvořili politicky angažovaný projev. Hlavu státu, jakožto nejvyššího politického představitele republiky, jsme tak využili jen pro demonstraci technických možností manipulace s informacemi,” říká idea maker Symbia Michaela Pechanová.

„Video, ve kterém falešný Zeman hlásá, že je třeba chránit novináře, má za účel rozpoutat diskusi kolem dezinformací a šíření fake news. Kvůli rapidnímu technologickému vývoji je stále těžší rozeznat pravdu od lži. V rámci projektu vzniká i dokumentární formát, který popisuje tvorbu deep fake videa,“ uvádí HBO.

Právě tenká hranice mezi domnělou a skutečnou realitou je ústředním motivem zmíněného seriálu Bez vědomí. Stejnojmenné hrané špionážní drama se odehrává v době převratu v Československu z roku 1989. Všech šest dílů mělo premiéru na 30. výročí tehdejších událostí, které připadlo na neděli 17. listopadu.

Projev, který se nikdy nestal
Kreativní agentura
Značka
HBO
Klient
Mediamix