„Zpomal, dokud není skutečně pozdě,“ varují pojišťovny řidiče. Klusák dodal dokument

Preventivní kampaň proti nepřiměřené rychlosti hodlá od základu změnit chování řidičů.

  • 25. 05. 2021 00:05

Společná osvětová kampaň České asociace pojišťoven a BESIP nazvaná Zpomal, dokud není skutečně pozdě netradičním způsobem upozorňuje na problém nepřiměřené rychlosti a hledá příčiny, které k těmto prohřeškům řidiče vedou. Poprvé spojuje fenomén času a nepřiměřené rychlosti do jednoho tématu s cílem vyvolat o něm celospolečenskou diskusi. Právě nepřizpůsobení rychlosti patří mezi nejtragičtějších příčiny dopravních nehod, může za 40 % nehod, které končí smrtí, přitom rychlost pravidelně překračuje 86 % řidičů, zdůrazňuje projekt, na němž spolupracuje i Policie ČR a řada známých lidí včetně dokumentaristy Víta Klusáka.

Jde o integrovanou komunikační kampaň, která staví na televizních a rozhlasových spotech, bude k vidění i online, na sociálních sítích, mezi influencery a v tisku. Kreativní koncept připravila agentura McCann Prague, o PR se postarali Hero & Outlaw, influencery zajišťují Renegadz.

Vyvrcholením kampaně bylo uvedení celovečerního Klusákova dokumentu 13 minut o vinících vážných dopravních nehod, který představí pět lidských příběhů, jejichž pochybení mělo fatální důsledky. Dokument měl premiéru 10. června na ČT1. Samostatné příběhy viníků, které poskytnou divákům bližší pohled na jejich osudy, budou ke zhlédnutí na webu projektu 13minut.cz v průběhu července.

„Každý se někdy dostal do situace, kdy nestíhal, a snažil se ji vyřešit tím, že na to v autě šlápnul. Musíme si uvědomit, že to je zbytečný hazard. Že těch pár kilometrů navíc rozhodně za zvýšené riziko ani lidské životy nestojí. Že ušetřené minuty se mohou ve vteřině změnit v katastrofu, které už nezabráníme. I proto ve spolupráci s Vítem Klusákem odhalujeme příběhy pěti lidí, kterým vysoká rychlost změnila život,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

„Přebujelý automobilismus a chování nás všech na silnicích jsou vlastně odrazem stavu společnosti a kvality vztahů. A když se přitom stane něco hodně ošklivého, tak je pořád čas se dál chovat rovně. Film 13 minut je rentgenový řez příběhy, ve kterých jedni zasáhli navždy do životů druhých, protože na to šlápli. Neskonale si vážím našich pěti aktérů, kteří životem kráčí s nálepkou ‚viník závažné dopravní nehody‘, za to, s jakou otevřeností do natáčení takhle osobní záležitosti šli,“ řekl režisér Vít Klusák, autor dokumentu. Dokument poukazuje na to, že snaha ušetřit pár minut může mít tragické následky. Podle průzkumu totiž téměř každý pátý řidič překračuje rychlost mimo obec o víc než 20 km/h. Na trase Praha–Brno díky tomu ušetří pouhých 13 minut. Přesto už jede rychlostí, při které významně narůstá riziko závažné nehody. „Chtěli jsme ukázat, že řidiči, kteří zavinili vážnou dopravní nehodu, nejsou anonymní piráti silnic z černé kroniky. Že jde o lidi s tváří, citem, svědomím a často i snahou svou nezměrnou chybu dennodenně odčiňovat,“ dodal Vít Klusák.

„Přestože řidiči v dokumentu svou vinu nepopírají, jde o oběti vlastní chyby. Na jejich místě se může ocitnout každý z nás. Právě díky tomu se s nimi divák může ztotožnit a zamyslet se, jestli sám nedělá to, co oni. Věříme, že prostřednictvím odvahy těchto řidičů vystoupit ze stínu a sdílet svůj příběh oslovíme širokou veřejnost a přimějeme ji zamyslet se nad svým chováním za volantem,“ dodal Jan Matoušek.

Z videa na sociálních sítích

Z videa na sociálních sítích

Vít Klusák přihlíží natáčení

Vít Klusák přihlíží natáčení

Před oficiálním startem kampaně se na sociálních sítích objevila dvě šokující videa, která zachycovala pohled na vážnou dopravní nehodu. První video zachycovalo divokou jízdu mladé posádky v osobním voze. Druhé pocházelo z kamery v kabině řidiče nákladního auta. „Těmi videi se simulovanou nehodou jsme sledovali dva cíle: za prvé jsme chtěli přitáhnout k tématu nepřiměřené rychlosti mladé lidi, kteří by běžné osvětové kampaně spíše nesledovali, a za druhé bylo naším záměrem získat data z diskusí na sociálních sítích a zjistit, jakým způsobem se Češi k rychlé jízdě vlastně vztahují. Takže je to start kampaně i výzkum zároveň,“ dodal autor videí Vít Klusák.

Reakce na sociálních sítích i v komentářích pod články přišla okamžitě. Lidé řešili především to, kdo nehodu zavinil. Část publika poukazovala na posádku osobního auta, která jela nepřiměřenou rychlostí. Velká část lidí se ale naopak mladých řidičů zastávala a vinila z nehody doprovod kočárku, který přebíhal silnici mimo přechod pro chodce. Přestože se objevily i pochybnosti o původu videa, zaznívala také varování, že k podobné situaci může dojít.

„Média se na nás často s podobnými záběry obrací s žádostí o komentář. Jejich zveřejňování může být pro spoustu lidí odstrašujícím příkladem. Jsou ale bohužel i důkazem toho, že řada řidičů dnes a denně jezdí na hraně rizika a bezohledně vůči ostatním. Zazmatkovat může každý, kdyby však řidič ve videu u mladé posádky jel pomaleji, měl by dostatek času zareagovat a napravit nejen svou chybu, ale i chybu chodce s kočárkem. Průjezd zdánlivě přehledným úsekem se může náhle změnit v krizovou situaci a rozdíl například 10 km/h na tachometru pak může být hranicí mezi tím, že se situaci večer s úlevou zasměju, a tím, že někdo přijde o život,“ doplnil Tomáš Neřold, vedoucí BESIP Ministerstva dopravy ČR.

Kampaň naplňuje právě novou vládní strategii BESIP, která si jako prioritu pro roky 2021 a 2022 vytkla právě snížení počtu případů jízdy nepřiměřenou rychlostí. Podporu projektu poskytla i řada odborníků z oblasti dopravního výzkumu, dopravní bezpečnosti, psychologie nebo zástupci záchranných složek a influencerů na sociálních sítích. Do kampaně se zapojili i automobiloví nadšenci nebo známé osobnosti ze světa kultury.

Kampaň je částečně financována z Fondu zábrany škod ve výši zhruba 45 milionů Kč bez DPH. Na preventivní aktivitě se podílí také BESIP, a to vysíláním spotů v televizích a na rádiových stanicích za necelých 21,5 milionů Kč bez DPH, organizací regionálních eventů pro veřejnost a spoluvytvářením obsahu kampaně.

Tiskové inzeráty

Vizuál k dokumentu 13 minut

Vizuál k dokumentu 13 minut

Vizuál k dokumentu 13 minut

Vizuál k dokumentu 13 minut

Vizuál k dokumentu 13 minut

Vizuál k dokumentu 13 minut

Zpomal, dokud není skutečně pozdě
Kreativní agentury
PR agentura
Produkční agentury
Nasazení
20. 05. 2021 - 28. 11. 2021
Chief creative officer
Group creative director / copywriter
Group creative director / copywriter
Account director
Account manager
Senior social media manager
Social media manager
Graphic designer
Web architect
Chief digital officer
Chief operations officer
Event manager
Agency producer
Agency producer
Agency producer
PR director
Project manager
Režie (Hypermarket Film)
Režie (Creative Embassy)
DOP (Creative Embassy)