Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Gawker kvůli soudu s Hoganem vyhlásil bankrot

Americký web nezvládne zaplatit obří odškodné za porušení soukromí bývalého wrestlera.

  • ČTK
  • 12. 06. 2016 21:40
Hulk Hogan (uprostřed) se svými právníky v květnu u soudu, který zamítl návrh Gawkeru na nový proces a potvrdil pokutu 140 milionů dolarů. Foto: Profimedia.cz

Hulk Hogan (uprostřed) se svými právníky v květnu u soudu, který zamítl návrh Gawkeru na nový proces a potvrdil pokutu 140 milionů dolarů. Foto: Profimedia.cz

Americký zpravodajský web Gawker požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli. Bankrot je důsledkem březnového rozhodnutí soudu, podle kterého má herec a wrestler Hulk Hogan od serveru obdržet odškodné ve výši 140 milionů dolarů (zhruba 3,4 miliardy Kč) za zveřejnění videonahrávky, na níž je zachycen při sexu s manželkou svého bývalého nejlepšího kamaráda.

Společnost Gawker rovněž oznámila, že by měla být převzata mediální firmou Ziff Davis. Ta podle zdrojů agentury Reuters za server nabídla necelých 100 milionů dolarů.

V soudním sporu s Hoganem stálo na jedné straně právo celebrit na soukromí a na druhé straně svoboda projevu. Dvaašedesátiletý Hogan žádal odškodné 100 milionů dolarů a poukazoval na to, že video bylo pořízeno tajně a on k jeho zveřejnění nedal souhlas. Server Gawker video publikoval v roce 2012. Hogana ve sporu podporoval - i finančně - zkušený americký investor do digitálních firem Peter Thiel.

Hulk Hogan, vlastním jménem Terry Gene Bollea, byl v 80. a 90. letech jedním z nejpopulárnějších profesionálních wrestlerů. „Zlý chlapec“ z americké Georgie, který je znám dvoumetrovou postavou a nepřehlédnutelným knírem, získal několik světových titulů.

Když se proslavil, vystupoval ve vlastní reality show s názvem Hogan Knows Best a zahrál si ve filmech lehčího žánru. Patří mezi ně například Vesmírné komando, Poklad pirátů, Klub tajných agentů, Pan chůva či Agent WC-40. V poslední době ale jeho pověst pošramotily osobní skandály, mezi něž patří i nahrávka s rasistickými výroky.