Generální ředitel ČT Jiří Janeček rezignuje, ze zdravotních důvodů

Ve funkci skončí ze svého rozhodnutí 31. srpna.

Oznámení Jiřího Janečka o rezignaci. Foto: Médiář.cz

Oznámení Jiřího Janečka o rezignaci. Foto: Médiář.cz

Generální ředitel ČT Jiří Janeček se rozhodl skončit. „K 31. srpnu se hodlám vzdát funkce generálního ředitele České televize, k tomu mě vedou zdravotní důvody,“ oznámil právě na Kavčích horách, kde zasedá Rada České televize.

„O těchto skutečnostech vás informuji již dnes, abych Radě České televize poskytl dostatečný časový prostor k vypsání výběrového řízení na nového generálního ředitele,“ řekl Janeček radním. Rezignační dopis předá právě 31. srpna.

„Kdyby to bylo úplně akutní, rezignoval bych ze dne na den,“ řekl ředitel o přestávce schůze na otázku Médiáře, proč ze zdravotních důvodů odstoupí téměř až za čtvrt roku. „Když si vezmete ilustrativně, nemluvím o sobě, tak třeba termíny různých zákroků nejsou ze dne na den.“

Janeček je nejdéle sloužícím ředitelem České televize, ve funkci stráví přes 8 let.

Poprvé nastoupil do funkce generálního ředitele 19. července 2003. V červenci 2009 ho Rada České televize s předsedou Jiřím Baumrukem, někdejším šéfem sportovní redakce ČT zvolila na dalších šest let.

Veřejnoprávní televizi zanechává s několik let vyrovnaným rozpočtem, nicméně na prahu velkých změn. Zrovna dnes se v sídle ČT na Kavčích horách otevřeně rozhořel boj o to, zda ve vysílání ČT zůstane reklama.

Uvnitř ČT od loňska probíhá historicky největší restrukturalizace, s cílem udržet ekonomickou rovnováhu instituce i v digitálním prostředí. To navíc mění zažité rozložení sil na trhu, velké kanály včetně ČT1 ztrácejí pozici.

Pozměněné síly v televizní radě

Navíc Rada ČT, která nového ředitele bude volit, prochází nyní výraznou obměnou, tento měsíc končí její předseda Baumruk i členka Helena Fibingerová, kteří Janečkovi pomohli před dvěma roky udržet se ve funkci.

Zrovna dnes začali poslanci na plénu volit čtyři nové členy do patnáctičlenné televizní rady.

Zvolili zatím dva - Reného Kühna (na 6 let) a spisovatele Antonína Bajaju (na 3 roky, nahradí Jana Jařaba, který rezignoval v roce 2009). O dalších dvou místech se má rozhodovat čtvrtek. Utkají se o ně Jiří Závozda, Michal Jankovec, Daniel Novák a Jaromír Ostrý.

Nástupcem Dvořák z Novy?

Jedním z kandidátů na budoucího ředitele České televize, o nichž se už pár měsíců mluví, je Petr Dvořák, bývalý dlouholetý šéf Novy. Komerční televizi opustil loni v listopadu. Posléze připustil, že by o vedení ČT měl zájem.

„Zkušenost z komerčního prostředí je aplikovatelná na veřejnoprávní,“ řekl v lednu Radiožurnálu.

„Předpoklady pro to má,“ odpověděl dnes Janeček na dotaz Médiáře, zda by Dvořák byl jeho připadal jako vhodný nástupce. Připomněl nicméně, že volba je v rukou Rady ČT.