Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Generálním ředitelem ČT znovu zvolen Dvořák

Radní České televize umožnili Petru Dvořákovi vést veřejnoprávní instituci dalších šest let.

Petr Dvořák (vlevo) v průběhu volby s nejvážnějším soupeřem, bývalým šéfem Primy Martinem Konrádem

Petr Dvořák (vlevo) s nejvážnějším soupeřem, bývalým šéfem Primy Martinem Konrádem

Dalších šest let má Českou televizi řídit Petr Dvořák, její dosavadní šéf. Generálním ředitelem na své druhé období se stal v dnešní tajné volbě členů Rady České televize. Mandátu se ujme letos 1. října, ve funkci bude moci být do konce září 2023. Pokud v rámci druhého mandátu naplní aspoň dva roky, stane se nejdéle sloužícím generálním ředitelem České televize, po Jiřím Janečkovi. Ten vedl ČT osm let, od července 2003 do srpna 2011.

Dvořák instituci řídí od října 2011. Do dalšího období vstupuje se slovy vizionáře Steva Jobse „věci nemusí měnit svět, aby byly důležité“. Tímto mottem nadepsal svůj kandidátský projekt nazvaný #CT2023, který veřejnosti poskytl těsně po vítězné volbě. Připravil ho také ve formě samostatného webu ct2023.cz. Hlavními body jeho plánu jsou přitom kontinuita a inovace. „Neplánuji žádné zásadní radikální změny,“ řekl následně novinářům. „Inovace budou nejen technologické, ale i tvorby, kreativy, tvůrčí invence,“ doplnil.

Nejvážnějším Dvořákovým soupeřem byl v letošní volbě Martin Konrád, někdejší šéf komerční televize Prima, který je poslední tři roky mimo média - zabývá se obchodováním s vínem a konzultacemi pro managementy různých firem. S Dvořákem postoupil do druhého kola, v tom ale nedostal ani jediný hlas. Ve svém kandidátském projevu například navrhoval, aby Česká televize opustila své stávající sídlo a postavila si zcela nové, kam by soustředila všechny své provozy.

Další tři finalisté - bývalý bruselský zpravodaj ČT Jiří František Potužník, někdejší šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák ani bývalý auditor KPMG Petr Vinklář - do druhého kola volby nepostoupili.

Průběh dnešní volby šéfa ČT 

První kolo

Radní mohli z pěti finalistů označit až dva kandidáty. Hlasovalo 15 radních, všech 15 lístků bylo platných. Dva kandidáti s největším počtem hlasů postupovali.

  • Petr Dvořák 14 hlasů
  • Martin Konrád 6 hlasů
  • Jiří František Potužník 4 hlasy
  • Karel Novák 3 hlasy
  • Petr Vinklář 1 hlas

Druhé kolo

Hlasovalo 15 radních, všech 15 lístků bylo platných. Vítěz musel dostat aspoň 10 hlasů.

  • Petr Dvořák 15 hlasů
  • Martin Konrád žádný hlas

„Pro mě je to velký den,“ byla první Dvořákova slova po zvolení. „Je to potvrzení šesti let, kterých jsem v České televizi strávil,“ poděkoval směrem k radním, kteří ho zvolili. Díky směřoval také ke svým soupeřům za to, že souboj vedli „korektně“ a že „si nebrali Českou televizi jako rukojmí“. Třetí poděkování mířilo k lidem z televize i spolupracujícím tvůrcům.