Dalších šest let má Českou televizi řídit Petr Dvořák, její dosavadní šéf. Generálním ředitelem na své druhé období se stal v dnešní tajné volbě členů Rady České televize. Mandátu se ujme letos 1. října, ve funkci bude moci být do konce září 2023. Pokud v rámci druhého mandátu naplní aspoň dva roky, stane se nejdéle sloužícím generálním ředitelem České televize, po Jiřím Janečkovi. Ten vedl ČT osm let, od července 2003 do srpna 2011.
Dvořák instituci řídí od října 2011. Do dalšího období vstupuje se slovy vizionáře Steva Jobse „věci nemusí měnit svět, aby byly důležité“. Tímto mottem nadepsal svůj kandidátský projekt nazvaný #CT2023, který veřejnosti poskytl těsně po vítězné volbě. Připravil ho také ve formě samostatného webu ct2023.cz. Hlavními body jeho plánu jsou přitom kontinuita a inovace. „Neplánuji žádné zásadní radikální změny,“ řekl následně novinářům. „Inovace budou nejen technologické, ale i tvorby, kreativy, tvůrčí invence,“ doplnil.
Nejvážnějším Dvořákovým soupeřem byl v letošní volbě Martin Konrád, někdejší šéf komerční televize Prima, který je poslední tři roky mimo média - zabývá se obchodováním s vínem a konzultacemi pro managementy různých firem. S Dvořákem postoupil do druhého kola, v tom ale nedostal ani jediný hlas. Ve svém kandidátském projevu například navrhoval, aby Česká televize opustila své stávající sídlo a postavila si zcela nové, kam by soustředila všechny své provozy.
Další tři finalisté - bývalý bruselský zpravodaj ČT Jiří František Potužník, někdejší šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák ani bývalý auditor KPMG Petr Vinklář - do druhého kola volby nepostoupili.
Průběh dnešní volby šéfa ČT
První kolo
Radní mohli z pěti finalistů označit až dva kandidáty. Hlasovalo 15 radních, všech 15 lístků bylo platných. Dva kandidáti s největším počtem hlasů postupovali.
- Petr Dvořák 14 hlasů
- Martin Konrád 6 hlasů
- Jiří František Potužník 4 hlasy
- Karel Novák 3 hlasy
- Petr Vinklář 1 hlas
Druhé kolo
Hlasovalo 15 radních, všech 15 lístků bylo platných. Vítěz musel dostat aspoň 10 hlasů.
- Petr Dvořák 15 hlasů
- Martin Konrád žádný hlas
„Pro mě je to velký den,“ byla první Dvořákova slova po zvolení. „Je to potvrzení šesti let, kterých jsem v České televizi strávil,“ poděkoval směrem k radním, kteří ho zvolili. Díky směřoval také ke svým soupeřům za to, že souboj vedli „korektně“ a že „si nebrali Českou televizi jako rukojmí“. Třetí poděkování mířilo k lidem z televize i spolupracujícím tvůrcům.
Z brífinku po volbě
Znovuzvolený ředitel České televize Petr Dvořák na brífinku s novináři odpovídal jen na otázky Médiáře, nikdo jiný se neptal.
Jak chcete naložit s finanční rezervou, kterou má Česká televize na účtech? Rozpustíte ji? Pokud ano, jak budete řešit financování ČT, aby bylo nadále udržitelné?
Můj projekt vychází z plánů dlouhodobého rozvoje České televize, které Rada ČT schválila už v roce 2016. Ty plány nepočítaly se zvyšováním koncesionářského poplatku minimálně do roku 2021. Ani já jsem ve svém aktuálním projektu s navyšováním koncesionářského poplatku nepočítal. Situace se oproti dlouhodobým plánům v současnosti trochu změnila, to znamená, že budeme z volných finančních zdrojů, které máme k dispozici, podle plánů financovat úpravy specificky v rámci Kavčích hor, protože technologie, které tu jsou, už historicky stárnou a bude potřeba je nahrazovat. V tuto chvíli, v rámci daňového balíčku, došlo k tomu, že Česká televize bude moci pro své potřeby využívat část DPH, kterou předtím bez nároku na odpočet odváděla do státního rozpočtu. Část těchto zdrojů bude dedikována na nový systém digitálního vysílání, to znamená na přechod na DVB-T2, který by měl skončit v roce 2020. A potom samozřejmě očekávám, že peníze, jak budou dál k dispozici, bude Česká televize využívat pro své budoucí financování. Nevidím potřebu po dobu svého budoucího mandátu pro navyšování koncesionářského poplatku.
Jakou rezervu počítáte, že bude televize mít ke konci svého mandátu?
Dlouhodobé plány, které jsou teď platné, počítají s tím, že na konci roku 2021 bude Česká televize mít k dispozici minimálně 700 milionů Kč volných zdrojů. A poté, co bude schválena novela daňového balíčku a poté, co dopočítáme, jak velkou část DPH bude moci používat pro svoje vlastní účely, zřejmě asi dojde ve spolupráci s Radou České televize k přepočítání dlouhodobých plánů. Tam potom se domluvíme, jak bychom měli postupovat do konce mého mandátu.
Potřebuje Česká televize nové sídlo?
Jsem přesvědčený, že Kavčí hory po rekonstrukci, kterou jsme společně s Radou ČT naplánovali v roce 2016, posunou Českou televizi na technologickou úroveň, která bude adekvátní 21. století, a připadá mi, že je lepší investovat peníze od koncesionářů do tvorby programů a vysílání než do stavby úplně nové budovy.

Vznikla agentura BF Company, založili ji bývalí manažeři Zootu

Livesport začne oficiálně měřit návštěvnost, reklamu bude prodávat Arbomedia

Burda kupuje Extra Online Media, výrazně posílí na internetu

Rádio Zet se změní na Radio Prostor, Echo Media přidá podcasty
