Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Ghostsquare – sociální síť pro místa, kde to nežije

Ghostsquare je vizualizace duchů, abyste ve všem tom shonu nezapomněli, že na daném místě bylo možná kdysi dávno něco docela jiného.

Nechci jen představit zajímavý projekt - ale v ideálním případě pozvat čtenáře, aby se k němu připojili se svými nápady. LBS (location based services - čili služby založené na lokaci uživatele) jsou podle mnohých ta „další velká věc“ a proto se dostává službám jako Foursquare velké pozornosti, přestože jejich rozšíření v ČR je mizivé.

Potenciál kombinace sociálních sítí, chytrých telefonů a vychytralých uživatelů a marketerů se ovšem opravdu může ukázat jako dostatečný. Že je možné se k těmto službám postavit i docela jinak, ukazuje projekt Ghostsquare.

Ve čtvrtek ho na vernisáži výstavy Datapolis (součást pátého ročníku velmi zajímavého mezinárodního bienále Enter) představil Josef Šlerka, šéf výzkumu a vývoje v našem Ataxo Interactive.

Sociální sítě nás obvykle spojují s kamarády či známými, stále častěji také s firmami a značkami. V případě LBS služeb potom ukazují, které místo se komu líbí, kde jsou vaši přátelé a kde to vůbec „žije“. Ghostsquare oproti tomu upozorňuje na místa, která zmizela.

Je to vizualizace duchů, abyste ve všem tom shonu nezapomněli, že na daném místě bylo možná kdysi dávno něco docela jiného. Mezi prvními přidanými místy jsou zaniklé obce v Sudetech, které jsou takovým typickým reprezentantem duchů osidlujících naše luhy a háje.

Ale samozřejmě: zmizelých míst existuje mnohem víc, různých druhů. Podobná sociální síť si jistě najde své příznivce ve zcela odlišných komunitách. Archeologové a zájemci o historii mohou přidávat místa bývalých sídlišť nebo bitev. Nejen v Praze by jistě stála za pozornost mapa hudebních klubů, které nevydržely tlak okolí a byly nuceny kvůli hluku ukončit svůj provoz. Ekologové by si mohli do mapy přidat obce, které spolkly rypadla při těžbě uhlí nebo přehrady. A třeba příznivci staré železnice by ocenili podobnou mapu zrušených nádraží.

Duchem je ale i projekt sám svým provedením. Kde ho najdete? Na Foursquare. Místa jsou vytvářena jako běžné venues, primárním poznávacím znamením je obsah tipu.

Ghostsquare: Ukázka konkrétního místa

Ghostsquare: Ukázka konkrétního místa

Tento projekt nemá komerční charakter a nezíská od investorů miliony - ale může být pro mnoho lidí zajímavý a pro někoho i užitečný. Podívejte se na Ghostsquare.com a zkuste nám napsat (zde do komentářů nebo na mail), pokud byste měli chuť se zapojit nebo by vás jen napadla další možnost využití.

(Podobnost s Dogbertem a jeho sítí na kamarádění s duchy je čistě náhodná.)