Globus nutil dodavatelům nechtěné účetní služby, dostal pokutu 183 milionů Kč

Maloobchodní řetězec Globus dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže rekordní pokutu 183 milionů Kč za vnucování nechtěných služeb některým svým dodavatelům potravin. Porušil tím zákon o významné tržní síle. Rozhodnutí úřadu není pravomocné a Globus se proti němu může do 15 dnů odvolat.

Podle zjištění úřadu Globus v období od 6. června 2016 do 30. června 2017 podmiňoval vzájemnou obchodní spolupráci s některými dodavateli uzavřením úplatné smlouvy a zapojením se do účetního systému Markant. Jednalo se však o účetní služby, které by dodavatelé z vlastní iniciativy nepoptávali. Pokud by dodavatelé na účast v systému nepřistoupili, hrozilo jim ze strany Globusu ukončení spolupráce. Dodavatelé podle úřadu platili i za účast řetězce Globus v tomto systému, který v něm čerpal účetní a marketingové služby.

„V rámci rozhodnutí Úřad společnosti Globus rovněž zakázal, aby po nabytí právní moci rozhodnutí ve výše popsaných vykořisťovacích praktikách na zmiňovaných dodavatelích pokračovala,“ uvedl antimonopoplní úřad v tiskovém prohlášení.

„Velmi nás mrzí, že jsme doposud nedokázali Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přesvědčit o tom, že nemáme žádné špatné úmysly. Dlouhodobé a kvalitní vztahy s našimi dodavateli a oboustranně výhodná spolupráce jsou pro nás klíčové. Naši zákaznici jsou pro nás na prvním místě a chceme všechny ubezpečit, že tato záležitost žádným způsobem neovlivní kvalitní služby, které jim Globus dlouhodobě garantuje. Skutečně je nám velice líto celé situace,“ reagovala Pavla Hobíková, mluvčí Globusu.