Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Google, iReport a OSA hledají hudební talenty přes klipy na webu

Čtyřčlennou porotu vede Xindl X, který loni získal cenu za nejpřehrávanější video na YouTube.

YouTube Fest propaguje Xindl X

Česká pobočka amerického Googlu ve spolupráci s hudebním časopisem iReport a Ochranným svazem autorským (OSA) pořádají Český YouTube Fest, přehlídkou hudebních talentů a kapel z Čech, Moravy a Slezska.

Do 8. května má každý možnost nahrát na YouTube svůj původní videoklip na originální hudbu s českými slovy. Do dneška jich je téměř tři sta, pro srovnání: televize Nova a slovenská Markíza sehnaly do své druhé, právě vysílané Česko Slovenské SuperStar přes 11 tisíc soutěžících.

Pak porota vybere 9 finalistů, z nichž uživatelé videoserveru do 7. června hlasováním určí vítěze. Ten si zahraje na letních festivalech Jam Rock Festival, Prague City Festival a Sázavafest.

Čtyřčlennou odbornou porotu tvoří Xindl X, který loni získal i cenu OSA za nejpřehrávanější video na YouTube (klip Anděl s víc než 6 miliony zhlédnutí), Kryštof Michal, frontman kapely Support Lesbiens, manažer PR a komunikace OSA Lukáš Paulů a Jarda Hudec z iReportu.

Projekt Český YouTube Fest je součástí programu „Google pro českou kulturu 2011“.

„Je důležité podporovat interprety s vlastní tvorbou. Jinak by to mohlo dopadnout tak, že pod vlivem všech možných talentových soutěží budeme mít éter plný lidí, co umí hezky zpívat, ale nemají co říct. Takže jim repertoár budou psát stále ti stejní xindlové a česká hudební scéna se nikam nevyvine. A to by byla škoda,“ prohlásil Xindl X.

„Máme tady spoustu ještě neobjevených talentů. A právě pro ně otevírají nové technologie v čele s YouTube zcela nové možnosti, jak se veřejně projevit a najít si své fanoušky,“ je přesvědčen Jarda Hudec, šéf iReportu a ředitel hudebních cen Žebřík říká.

„Chceme dlouhodobě podporovat vznik originálního českého hudebního obsahu a podpořit tak českou hudební scénu,“ vysvětluje Roman Strejček, předseda představenstva OSA, proč se do projektu svaz zapojil.