Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Google koupil výrobce mobilů Motorola, firmu disponující tisíci patentů

Patenty výrobce hardwaru by Googlu mohly pomoci v boji proti Applu a Microsoftu (s Nokií).

Americký internetový gigant Google koupil společnost Motorola Mobility, mobilní divizi, která se letos oddělila od původní americké firmy Motorola, v 90. letech největšího prodejce mobilních telefonů na světě.

Financial Times dovozují, že je to kvůli tisícům patentů, které Motorola - výrobce přenosných telefonů i tabletů - vlastní, což by Googlu mohlo pomoci v boji proti Applu a Microsoftu (s Nokií).

„Díky tomuto spojení budeme moci významně zdokonalit ekosystém Androidu,” podotkl v oficiálním komuniké Andy Rubin, šéf mobilní divize Googlu.

Google za ni zaplatil 40 dolarů na akcii, tedy celkem 12,5 miliardy dolarů. To je o 63 % více oproti závěrečnému kurzu akcií Motorola Mobility v pátek 12. srpna.

Transakce by měla být definitivně uzavřena na konci roku 2011 nebo začátkem roku 2012. Nyní musí projít standardními schvalovacími procesy, mimo jiné orgánů USA, EU a dalších jurisdikcí.

Motorola Mobility nadále zůstane držitelem licence na operační systém Googlu pro mobilní přístroje Android a tento zůstane otevřenou platformou, slíbil Google. Společnost Motorola Mobility hodlá řídit jako oddělený podnik.