Google otevřel svůj obchod s mobilními aplikacemi pro vývojáře z Česka

  • ČTK
  • 13. 04. 2012 10:21

Čeští vývojáři už mohou prodávat svoje aplikace pro mobilní zařízení s platformou Android přímo přes online tržiště Google Play. Česko je třicátou zemí, kde Google tuto možnost nabídl. Uvedli to zástupci českého Google.

Dosud mohli tvůrci her a dalších programů získávat peníze jen z reklamy nebo vytvářet aplikace na zakázku. „Po strastiplné cestě, dlážděné nekompatibilitami bankovních a právních systémů, posunutých uzávěrek a podobných radostí, se podařilo pro české vývojáře otevřít další cestu k výdělku,“ uvedl Filip Hráček z Google ČR.

Pro firmy a vývojáře to znamená přímočarou cestu k tomu, aby prodávali svoje aplikace na místním i globálním trhu. Registrační poplatek do Google Play je 25 dolarů. Google si pak strhává 30 % z ceny každé prodané aplikace.

„Je to dobrá zpráva pro všechny vývojáře, kteří se doposud spoléhali pouze na příjmy z reklam. Vzhledem k tomu, že se nebudeme muset věnovat složitějším řešením prodeje aplikací, budeme se moci soustředit na to podstatné — na vývoj,“ uvedl nezávislý vývojář Martin Adámek.

Tuzemští vývojáři mohou své programy nabízet i pro mobilní zařízení od Apple s operačním systémem iOS. Apple aplikace prodává přes svůj AppStore respektive prostřednictvím obchodu iTunes. V současnosti obsahuje několik set českých aplikací.

Česká scéna vývojářů mobilních aplikací má v zahraničí dobré jméno. Na trhu fungují nezávislí jednotlivci i společnosti s desítkami zaměstnanců. Roční obraty vývojářských firem pak mohou ročně dosahovat až desítek milionů korun.