V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Google zruší ve Španělsku vyhledávání zpráv

Služba Google News v zemi končí, aby vyhledávač nemusel platit vydavatelům.

  • ČTK
  • 14. 12. 2014 22:55

Americký internetový giganti Google ukončí ve Španělsku svou službu pro vyhledávání zpráv Google News. Důvodem je nový zákon, kvůli kterému španělští vydavatelé mohou vymáhat poplatek od internetových vyhledávačů za používání jejich obsahu. Podle Googlu, který je největším internetovým vyhledávačem na světě, je jeho služba z tohoto důvodu neudržitelná. Španělské vydavatele z ní proto vyjme a v úterý 16. prosince službu Google News ve Španělsku zruší.

„Nový zákon od vydavatelů požaduje, aby po Google News vyžadovali poplatek za to, že (tato služba) zobrazí byť i tu nejmenší část z jejich obsahu - ať už ji zpoplatnit chtějí, nebo ne,“ sdělil Google. Z této služby přitom Googlu neplyne žádný příjem a nezobrazuje se v ní reklama, tvrdí firma.

Spory mezi evropskými novinami a Googlem trvají delší dobu. Vydavatelé deníků viní Google, že používá jejich obsah, na který se vztahují autorská práva, k zajišťování informačních služeb, aniž by události zpravodajsky sám pokrýval.

V řadě evropských zemích tak vydavatelé tlačí na to, aby Google a další podobné internetové agregátory musely platit licenční poplatky za zveřejňování úryvků novinových zpráv. Vydavatelé, kteří chtějí, aby se jejich obsah nadále zobrazoval ve výsledcích vyhledávání Googlu, s tím podle těchto zákonů musejí výslovně souhlasit. Google na to zareagoval tím, že od vydavatelů požaduje, aby ho v souvislosti s licenčními poplatky zbavily odpovědnosti.

Španělský zákon ale tuto strategii amerického podniku maří. Vydavatelům totiž dává „nezcizitelné“ právo k vymáhání těchto poplatků, uvedla agentura Reuters. Zákon by měl vstoupit v platnost v lednu.