GoOut ukončil spolupráci s Ladislavem Sinaiem, na HeroHero zůstává

Vlastnicky spojené služby GoOut a HeroHero reagují na kauzu svého podcastera rozdílně.

Prodejce vstupenek GoOut ukončil spolupráci se svým ambasadorem Ladislavem Sinaiem, který byl na internetu obviněn ze sexuálního obtěžování. On sám označil své chování za „nepřijatelné“ a rozhodl se „udělat si na nějaký čas pauzu a pracovat na sobě“. Sinai je autorem podcastových rozhovorů o rapu, které dosud vydával pod hlavičkou GoOutu. Celé epizody a bonusy publikuje na předplatitelské platformě HeroHero, která je s GoOutem úzce spojená. Na ni Sinai může přispívat dál. Zatímco GoOut Sinaiovi platil, HeroHero na něm naopak vydělává, a to na provizích z předplatného jeho podcastů. Na platformě má nejvíc předplatitelů ze všech a byl jedním z iniciátorů jejího vzniku.

Situace se v případě obou služeb liší, soudí šéf a spolumajitel GoOutu Vojtěch Otevřel, který na začátku loňského roku HeroHero spolu s dalšími třemi lidmi založil a je jejím majitelem. Na nápad ho částečně přivedl právě Sinai, popisoval Otevřel v rozhovoru, který spolu loni vedli. Sinaie přesto vidí jen jako jednoho z řady přispěvatelů platformy, jejíž pravidla neporušil. Službě nabízející publikační prostor výměnou za provizi proto podle Otevřela nepřísluší zasahovat. „Na HeroHero není Láďa náš ambasador, využívá tamní servis jako jakýkoliv jiný tvůrce a my jednotlivé autory neřešíme. Jeho existence závisí na komunitě, kterou tam má,“ říká pro Médiář Otevřel. 

Sinaiův účet má na HeroHero, tuzemské variaci na služby typu Patreon, nejvíc abonentů ze všech. Aktuálně si ho za pět eur měsíčně předplácí víc než tisícovka lidí. Měsíčně mu tak předplatné vynese víc než 5.000 eur, což i po odečtení 10% provize pro provozovatele dělá přes 100.000 Kč měsíčně.

V případě GoOutu je podle Otevřela situace rozdílná. Sinai byl totiž přímo jednou z tváří, které firmu reprezentují. „Měli jsme brandovou spolupráci, za kterou jsme platili. Tahle spolupráce skončila,“ říká Otevřel. GoOut od roku 2019 platil Sinaovi za každý díl, epizoda potom na Spotify a dalších platformách vyšla pod firemní hlavičkou. Podobně firma spolupracuje s více podcasty.

Služba, která funguje od roku 2013 a zaměřuje se na prodej vstupenek, oznámila konec partnerství se Sinaiem dnes na Twitteru. „Považujeme za naprosto nepřípustné, aby se kdokoliv dopouštěl sexuálního nátlaku, zvlášť pokud se jedná o veřejně známou osobnost. Jeho chování, které se údajně mělo dít opakovaně, striktně odsuzujeme,stojí v prohlášení. „Dali jsme mu najevo, že by si měl najít odbornou pomoc,“ doplňuje Otevřel. 

„Vyhledám odbornou pomoc“

Třicetiletý Sinai vydává „nezávislý podcast reflektující témata generace Z“. Na rozhovory si zve hlavně rappery a influencery. Od víkendu po internetu kolují snímky konverzací, v nichž Sinai posílá zprávy s různým sexuálním obsahem. „Přestože je naprostá většina konverzaci několik let stará a často myšlena s nadsázkou, neomlouvá to, jak jsem se v minulosti v některých případech v mém vztahu k dívkám zachoval. Mé chování je a bylo nepřijatelné,“ napsal ve svém pondělním vyjádření. Odmítá v něm nařčení ze sexuálního kontaktu s nezletilými a slibuje, že vyhledá odbornou pomoc.

V podobné kauze dostal loni na podzim vyhazov z redakce Seznam Zpráv tamní zástupce šéfredaktora Jiří Hošek. Ten se tehdy omlouval podobně: „Mé jednání bylo nepřípustné a rozhodl jsem se ho řešit s odbornou pomocí.“