„Gratulace Wundermanu za dobrou práci s daty“

U reklamních katů zvítězil nápad Wundermanu, jak s vlasovou kosmetikou Paul Mitchell pomoci ženám po rozchodu. Naopak kritiku sklidili AdHackers za práci pro Bohemia Chips.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2018

 1. Wunderman: Ex no more (50 %) 
  značka, klient: Paul Mitchell
 2. Švédská 22, Young & Rubicam, Peppermint, Wavemaker: Už vím (43 %)
  značka, klient: Česká spořitelna
 3. DDB: Královna situace (29 %)
  značka: Big shock!, klient: Al Namura
 4. Bistro: Neber snídani na lehkou váhu (23 %)
  značka: Bebe Dobré ráno, klient: Mondelez International
 5. AdHackers: Bohemia a hokej (22 %)
  značka: Bohemia Chips, klient: Intersnack

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

 1. Ženám pomohl Paul Mitchell (50 %)

Světová vlasová kosmetika Paul Mitchell v Česku připravila kampaň Ex No More určenou ženám, které mají za sebou čerstvý rozchod. Ke spolupráci značka přizvala marketingovou agenturu Wunderman, která vytvořila celý koncept, zajistila exekuci a zrealizovala i video na sociální sítě.

Agentura při přípravě kampaně vycházela z reálných dat. Využili jsme principy trigger based kampaně. Reálné ženy, reálné příběhy a k tomu jsme se snažili přidat jemnou a citlivou kreativu,“ řekl Richard Stiebitz Chief Creative director Wunderman. Pomocí monitoringu na sociálních sítích našli ženy, které sdíleli informaci o svém rozchodu, oslovili je a věnovali jim proměnu v salonu Paul Mitchell.

„Nebylo cílem udělat masivní multikanálovou kampaň, ale značce Paul Mitchell šlo hlavně o navázání důvěrného vztahu k cílové skupině. A také jsme chtěli ukázat, že i k tak citlivémutématu se dá přistoupit v komunikaci velmi pozitivně, a to doufáme, že se podařilo,“ doplnil Stiebitz.

Líbí se mi, že agentura zkusila něco „velkého“ - měli dobrý insight, což je vždycky dobrý začátek. Je škoda, že zpracování case study je trochu slabé, dokázala bych si představit větší odvaz. Představte si, že video s tak silným insightem natočíte podobně, jako Česká spořitelna natočila svou soutěž pro mladé, která už tu byla tisíckrát. Já si vždycky skoro vždycky více cením nápadu než exekuce, takže za mě Paul Mitchell vítězí. Doufám, že se rozcházet nebudu, ale i tak si tuhle značku zapamatuju.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dobrej insight a správný namapování produktu. Ale exekuce minimálně první minutu působí, že tam někdo umřel. Až teprve ten fakáč nakonec tomu dává správnej independent girl vibe. Po tom se mělo jít. Takže příští rok znovu, ideálně bez patosu.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Jako zástupce temné strany uznávám, že tak věci asi fakt fungují.
Pavel Jechort

Nechci rejpat, ale možná když by si ty holky umyly vlasy už dřív, nikdo by se s nima nerozešel. Ale to bysme zas přišli o toho brejlatýho krakonoše v závěru spotu, takhle to je win win.
Adam Roučka

Skvělá záležitost. Gratulace na Smíchov za dobrou práci s daty.
Milan Černík (Nestlé)

Celkem zajímavý, pustit mezi lidi na ty internety video, který je postavený jako case study do soutěže. Ale nápad mě ba.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

To je moc hezkej insight. Touhle situací si asi prošel každej. Přitom je to celý milý. Nemohl by tohle někdo udělat v pánské variantě? A Wundermani, vy to tenhle týden vyhráváte. Přijďte si pro šampáňo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Zajímavá akce, prezentovaná mizerným videem.
Vilém Rubeš

Ale jo pěkné, dobrý insight. Z nějakého důvodu se ale v Česku z těch kampaní s normálními lidmi nedaří vyždímat ty správné emoce. Když člově vidí Dove „Real Beauty Sketches“, tak ho to fakt vezme za srdce, tady ten pocit nemám.
Eduard Piňos (Ogilvy&Mather Singapore)

Zo všetkých tohtotýždňových spotov je tento ako jediný založený na nejakom skutočnom „insighte“, či ako sa to nadáva tej veci, vďaka ktorej nie sú nápady samoúčelné, ale majú zmysel. Super nápad postavený na tom, že ženy najčastejšie menia vizáž po rozchode. Škoda, že to na sto honov smrdí tým, že sa to nikdy nestalo a exekúcia vznikla čisto pre súťaže.
Tomáš Hrábek (Symbio)

2. Česká spořitelna cílí na milleniály (43 %)

Česká spořitelna připravila novou kampaň Už vím!, ve které cílí na mladé (primárně milleniály ve věku 18 až 28 let). Základem je výzva a soutěž o realizaci snu, který by si mladí rádi splnili. Kampaň doprovází ambasadoři - umělkyně Eliška Podzimková, raper Paulie Garand a horolezec Radek Jaroš. Do soutěže může každý zaslat své přání. Pokud získá na webu Uzvim.cz alespoň 50 lajků, postupuje do dalšího kola, z něhož poté porota vybere 21 nejzajímavějších nápadů. O sedmi vítězích, kteří získají až čtvrt milionu korun, pak rozhodne veřejnost.

Soutěž Už vím vznikla ve spolupráci s agenturami Švédská 22, Young & Rubicam, Peppermint a Wavemaker. Komunikační kampaň probíhá zejména v online prostředí na zmíněném webu a na sociálních sítích. Hlavní spot, jehož autorem je režisér Jára Moravec a v němž vystupují ambasadoři projektu, běží do konce dubna také v televizi na stanicích skupiny Nova a na Óčko TV stejně jako v síti kin Cinestar a Cinema City.

Kladně hodnotím zpracování, líbí se mi ten nervní rytmus spotu. Má však kampaň nějaký mimořádný nápad? Nevím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Co jsem tak letmo procházel web, mám trochu respekt z tý aktivační části. Na mě asi moc široký a obecný zadání. Ale to vykopávací video je udělaný dobře, s nápadem, nepodbízí se. Za mě vítěz týdne.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Viděl jsem v kině a lidi se u packshotu smáli. Takže nevím a spořka mě z toho rozhodně nevytáhne.
Pavel Jechort

Mě to baví, krásný minutový spot. A ten claim je skvělý! Více takového contentu.
Milan Černík (Nestlé)

NEVÍM teda, jak to dopadne s tou soutěží, ale VÍM, že to je dobrá filmařina.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Výborně natočeno, nemizerně zahráno - a pak přijde plastikový voice over. To se nedala najít svěžejší slova než to posunování? Škoda.
Vilém Rubeš

Já nevím. Fakt nevím. Je to jiné a na Českou spořitelnu celkem odvážné. To zpracování je až trochu moc hlubokomyslné, ale vlastně jen tak na oko. Koncept soutěže o realizaci projektu není zrovna originální, ale může být krátkodobě funkční. Jestli to nějak pomůže brandu ve snahách přiblížit se mladé cílovce, je s otazníkem. Z příkladu O2 Think Big víme, že i přes dobré intence a provedení to velký vliv na vnímání brandu mít nemusí. Líbí se mi ale výběr ambasadorů - docela osvěžující volba proti klasickému zástupu Youtuberů.
Eduard Piňos (Ogilvy&Mather Singapore)

Nijako to negraduje a je to uhuhňané, ale craft dobrý a myšlienka asi bohumilá.
Tomáš Hrábek (Symbio)

3. V reklamě na Big shock! dívka šokuje (29 %)

Český výrobce energetického nápoje Big Shock! kontinuálně pracuje na positioningu značky prostřednictvím multikanálových kampaní zahrnující tradiční i moderní marketing. Ve spolupráci s agenturou DDB připravil pro rok 2018 několik televizních spotů. Jedním z nich je také pracovně nazvaná Královna situace, která podtrhuje claim značky Shockyourself!

Je fajn, že Big shock! se od minulé kampaně s nahnutým autem posunul k vynalézavější a vkusnější poloze. Nejsem cílovka, takže se mě podobné „frajeřinky“ netýkají, ale mladí to nejspíš ocení.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to jen ukradenej GIF z internetů, ale je ukradenej velmi vkusně. Akorát tu plechovku teda mohla slečna držet nějak normálně.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Kdyby holčina nedržela plechovku tak divně kvůli logu, bylo by to celkem ucházející.
Pavel Jechort

Takže audi má lepší kufr než škodovka? To je teda big šok.
Adam Roučka

K čemu se mám přesně vyjadřovat? Bitchina, která udělal big shock týpkovi, co se na ní snažil udělat dojem. No a prostě k tomu si dala energeťák. Co dál?
Milan Černík (Nestlé)

O několik levelů dál než minule, ale pořád mě to nějak úplně nešokuje. Každopádně spot s kufrem je z tý série nejlepší.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jo, jednoduchý nápad, který funguje (na mě). Takovou slečnu, která mě takto vyshockuje bych rád potkal...
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Vezmete virál z Číny, natočíte to hůř a s toporně ukazovaným packem - a profit!
Vilém Rubeš

Trochu sexistické, ale dobře. Asi úplně nerozumím tomu spojení se značkou či produktem a heslem „shock yourself“. Jinak jednoduchý situační humor, proč ne. Zapamatovatelnost? Nízká.
Eduard Piňos (Ogilvy&Mather Singapore)

Ženská, čo si zatvorí kufor od auta, má pôsobiť „ašpiratívne“? Kráľovná situácie? Mám jej fandiť, vzhliadať k nej, túžiť po rovnakom produkte, ktorý drží v ruke?
Tomáš Hrábek (Symbio)

4. Bebe apeluje na pořádnou snídani (23 %)

Novinku z produktové řady BeBe Dobré ráno nazvanou Na tvrdo komunikuje výrobce sušenky pomocí nových animovaných spotů. Snídaňový kouč a fitness trenér ve tvaru sušenky v nich apeluje na řádné snídání s heslem Neber snídani na lehkou váhu. Kampaň, kterou vytvořila pražská Bistro Agency, určená primárně pro cílovou skupinu žen mezi dvaceti až třiceti lety. Poběží od dubna do konce května v Česku i na Slovensku ve formě pre-roll videí a gifů na YouTube, video serverech jako Prima Play nebo v RTB a Facebooku. Postavy namluvil herec Dejvického divadla Václav Neužil, známý také ze seriálu Dabing Street.

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.