Hackeři napadli web české pobočky federace gramofirem IFPI

Šéfka federace míní, že útok souvisí s mezinárodní smlouvou ACTA.

  • ČTK
  • 13. 02. 2012 16:29

Internetové stránky české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI se dnes časně ráno staly terčem útoku neznámých hackerů, kteří narušili jejich provoz. Na dotaz ČTK to dnes potvrdila ředitelka české IFPI Petra Žikovská, podle níž útok zřejmě souvisí s mezinárodní smlouvou ACTA proti padělkům. Internetové stránky www.ifpi.cz měly po útoku pozměněnou podobu a nebyly plně funkční.

„Můžu potvrdit, že naše internetové stránky byly napadeny hackery, a to už podruhé. Poprvé se to stalo, když jsme na nich uveřejnili naše stanovisko k ACTA,“ uvedla Žikovská. Poslední hackerský útok byl podle Žikovské zahájen dnes v 03.25 ráno metodou, která je založena na odeslání masivního počtu požadavků na připojení. Hackerům se tak podařilo zahltit server, na kterém jsou internetové stránky IFPI umístěny.

Web české pobočky IFPI při běžném provozu obsahuje žebříčky písniček a hudebních alb, zprávy z oboru či statistiky hudebního průmyslu. Dnes ráno byl ale jejich obsah velmi chaotický a odpoledne byl na úvodní stránce www.ifpi.cz k dispozici pouze žebříček 50 nejprodávanějších alb. „Naši technici pracují na odstranění tohoto problému,“ podotkla Žikovská. Dodala, že česká pobočka IFPI už předala policii podklady týkající se těchto hackerských útoků.

Útoky hackerů, které se odehrávají i v dalších zemích, souvisí s protesty proti smlouvě ACTA, jež má chránit duševní vlastnictví na internetu. Podle kritiků ale může vést k cenzuře internetu a omezování svobody jeho uživatelů. V Česku byly kvůli smlouvě ACTA v únoru postupně napadeny internetové stránky vlády, Poslanecké sněmovny a ODS.

Proti ACTA bojuje mezinárodní hackerská skupina nazvaná Anonymous. Neznámý autor podepsaný jako jako Anonymous o víkendu médiím rozeslal zprávu, ve které Žikovskou obvinil z šíření nepravdivých informací o dohodě ACTA a vyzval ji, aby svá tvrzení obhájila. V opačném případě české pobočce IFPI pohrozil zveřejněním „kompletní databáze vašich klientů“. Žikovská dnes ČTK řekla, že na nepodepsanou výzvu reagovat nebude.

Mezinárodní organizace IFPI sdružuje hlavní hudební vydavatelství. Členové české pobočky IFPI mají na tuzemském trhu s hudbou podíl přibližně 91 až 93 %.