Hamáček kritizuje „podraz“ ČT na Maláčovou

Přístup pořadu 168 hodin je podle vicepremiéra za hranou, ČT ho označila za hraniční. Podle Nory Fridrichové bylo odvysílání výroku Maláčové „zcela ve veřejném zájmu“.

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) v pořadu 168 hodin. Repro: Česká televize

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) v pořadu 168 hodin. Repro: Česká televize

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvod k tomu, aby se ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) omlouvala premiérovi Andreji Babišovi (ANO) za to, že ho označila za debila. Záznam slov ministryně pořízený mimo kameru po skončení rozhovoru zveřejnila Česká televize na závěr první, hlavní reportáže v nedělním publicistickém pořadu 168 hodin. Na záběrech je přitom vidět, že ještě před tím Maláčová odevzdala redaktorům příslušné nahrávací zařízení. Hamáček dnes rádiu Impuls řekl, že událost nejvíc vypovídá o etice ČT, chování televize je podle něj v tomto případě za hranou.

„To je bordel, co ten Babiš udělal. A teďkon to všichni musíme slíznout. To je debil, pardon, s prominutím,“ je slyšet Maláčová v odvysílaném záznamu. Hamáček k tomu řekl, že ČT se specializuje na to, že se tváří, že vypíná kameru a pak čeká, „na čem politika uloví“. Podle předsedy sociálních demokratů je taková žurnalistika za hranou. Pokud by se Maláčová vyjádřila na záznam, byla by situace jiná, míní Hamáček. „Kdyby to bylo na záznam, tak neřeknu ani popel a paní ministryně by se měla omluvit. Tohle ale byl podraz ze strany České televize,“ řekl. K omluvě proto nevidí důvod. „Ani na koaliční radě jsme o tom nemluvili, z mého pohledu je to za námi,“ dodal.

Maláčová webu CNN Prima News řekla, že se vyjádřila v emocích. „Když máte velkou zodpovědnost, bez nich to prostě někdy nejde, nejsem robot. Jsme uprostřed druhé vlny pandemie a pro mě je priorita řešit tyto bezprecedentní problémy než jeden výrok,“ uvedla ministryně.

„Včerejší reportáž pořadu 168 hodin, v níž zazněl výrok ministryně Maláčové, považujeme za hraniční, a proto se jí interně zabýváme. Pokud to bude třeba, necháme přezkoumat postup a použití záběru Etický panel České televize,“ řekla dnes ČTK mluvčí ČT Karolína Blinková.

Moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová považuje odvysílání sporného záznamu „za zcela ve veřejném zájmu“: „Nezazněl v žádné rubrice typu chichi haha sranda, nýbrž v první reportáži s názvem Selhání státu. Ta popisovala, jaké všechny podklady, instrumenty a varování měla vláda proto, aby včas zasáhla a nedošlo k dnešní mimořádně tristní situaci. Pro příklad - kdyby vláda přišla s opatřeními o dva týdny dříve, neumíralo by dnes 50, ale 25 lidí denně (!). Toto ovšem premiér oficiálně komentuje slovy, že ‚nevidí problém‘, a ostatní členové vlády pokračují ve svém lidovém marketingu, jak zachraňují zemi. To vše v momentu, kdy se plní rakve a krematoria řeší, zda mají dostatečnou kapacitu. Nikdo z vlády se neomluvil (s výjimkou ministrů PrymulyPlagy), nikdo nepopsal pravý stav věcí. Ministryně Maláčová se do toho sama do sebe pustila před kamerou poté, co v televizi vylíčila, jak zařídila ošetřovné. Nepovažuji za podstatné, co si ona osobně myslí o premiérovi, nýbrž to, že členka vlády právě jeho označila za viníka této krize. Nepochybuji, že po odeznění toho nejhoršího bude tato vláda invazivního PR usilovně pracovat na překreslení celého příběhu. I proto považuji za důležité, aby to, co zní teď, bylo předloženo veřejnosti.“

„Novináři ze 168 hodin podrazili Janu Maláčovou. Ztrapnili tím především sebe,“ zní titulek dnešní glosy komentátora Petra Fischera na webu A2larm. Fischer ve svém textu předesílá, že „k nepsaným a důležitým pravidlům solidní novinařiny patří schopnost rozlišovat co je ‚na záznam‘, a co ke zveřejnění není“.