V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Hanslík, Smetana: Nova manipuluje se zprávami

Hanuš Hanslík a Emma Smetana mluví pro Forum 24 o svých výpovědích z Novy.

Bývalí reportéři televize Nova Hanuš Hanslík a Emma Smetana tvrdí v reportáži pro online deník Forum 24, že museli odejít, protože upozornili na podivné praktiky ve zpravodajství Novy, které řídí Martin Švehlák. Nova prohlašuje, že „rozvázání pracovního poměru s Emmou Smetana a Hanušem Hanslíkem souvisí výhradně s organizačními změnami ve struktuře firmy“.

Hanslík popisuje, že na podezření upozornil generálního ředitele Novy [je jím Němec Christoph Mainusch - pozn. red.], následovalo čtyřměsíční vyšetřování ze strany externí právnické firmy. „Vyšetřování skončilo tím, že nikdo nic nezjistil a že je tedy všechno v pořádku,“ dovodil Hanslík. „Od té doby, co skončilo vyšetřování, jsem jen čekal, kdy dostanu výpověď, coby člověk, který upozorňuje na věci, které se tam dějí, se kterými nikdo neche mít nic společného a všichni tvrdí, že se vlastně nic neděje.“ Výpověď přišla po půl roce, loni v listopadu. Články bulvárních médií (Parlamentní listy „věděly první“), které o tom informovaly, vyšly podle něj „pár minut poté, co jsem opustil budovu Novy, což svědčilo o tom, že byly dopředu připravené“.

„Já jsem v jednu chvíli odhalila to, že se ve zpravodajství manipulují reportáže a reportéři, oznámila jsem to nejvyššímu vedení a to reagovalo tak, že jsem dostala výpověď,“ popsala Foru 24 Smetana. Ta se mezitím domluvila na angažmá s online televizí DV TV, výpověď z Novy nicméně hodlá napadnout: „Kdo za tím stál, je mi známo a hodlám to odhalit v rámci soudu, protože my jsme podali žalobu o neplatnost výpovědi, u soudu asi zazní veškeré okolnosti mého odchodu.“

„Myslím si, že to bude větší skandál než celá kauza kolem zadávání reportáží o uprchlících ve zpravodajství televize Prima,“ prohlásila také Emma Smetana. Ta cítí „nevyhnutelnou povinnost veřejnosti přiblížit, jakým způsobem zpravodajství na Nově momentálně funguje“. „Je to nejsledovanější pořad v republice a svědomí by mi nedovolilo nechat si to pro sebe,“ uvedla.