Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Havas: Češi věří, že lepší budoucnost jim přinesou spíš firmy než stát

Víc než polovina Čechů (54 %) vnímá firmy jako hybatele změny, který má větší podíl na vytváření lepší budoucnosti, než jaký má stát. Jen 9 % si myslí opak. Dvě třetiny Čechů (62 %) jsou hrdí na svou zemi, s čímž by prý firmy měly líp pracovat ve svých komunikačních strategiích. Zjistil to takzvaný prosumer report Pýcha a předsudek: nové myšlení ve věku nejistoty agentury Havas Prague. Průzkum si položil za cíl porozumět, jak lidé reagují na stávající dobu intenzivních změn a nejistot. Experti z Havasu se ptali 12.000 mužů a žen z 37 zemí celého světa. 

Průzkum dál uvádí, že lokálně vyráběné produkty mají a budou do budoucna mít pro spotřebitele punc speciálnosti větší než masově distribuované výrobky. Domáci provenicence se stala trendem, kterým podle průzkumu v rámci celé Evropy bojují spotřebitelé proti homogenizaci.

Tento trend má dopad na místní značky, které se snaží ve svých kampaních na původ svých výrobků upozorňovat. Report radí globálním společnostem, aby na konkrétních trzích „lokalizovali“ svou kampaň, pomůže jim to vybudovat v zemi loajalitu. V momentě, kdy je svět homogenizovanější víc než kdy jindy, je podle Havasu nejlepší cestou vyzdvihnout unikátnost konkrétních vlastností produktů s ohledem na místní tradice. 

„Atmosféra krize znamená v komunikačním průmyslu nejistotu pro manažery i klienty. Pesimistické nálady mají negativní vliv na spotřebu i na investice do firem. Společným zájmem značek je zmírnit toto napětí, což následně pomůže ekonomice. Na úrovni jednotlivých značek pak budou ty nejnápaditější značky definovat sama sebe jako bezpečný přístav v této bouři nebo jako symbol stability v nepřátelském světě,“ tvrdí Gilles Berouard, generální ředitel Havas Prague.