HBO si chce udržet zákazníky pomocí online videotéky Go

Nová služba má televizi pomoci držet krok s premiérami seriálové produkce, zejména z USA, a zamezit nelegálnímu šíření.

Ondřej Zach. Foto: HBO

Ondřej Zach. Foto: HBO

Minimalizovat úbytek předplatitelů HBO komfortnějším přístupem k filmům a seriálům má nová online služba HBO Go, kterou placená televize uvedla v Česku na sklonku loňska. Videotéka nabízí rozsáhlý archiv děl odvysílaných i ještě neuvedených v klasickém, tzv. lineárním vysílání placených kanálů HBO, HBO2 či HBO Comedy. Přístupná je přitom kromě televizorů z mobilních telefonů (na platformách iOS, Android a Windows 7), tabletů i z počítačů.

Služba odstartovala loni 5. prosince na satelitní platformě Skylink, dosud - za jeden a půl měsíce - ji začalo využívalo 20 % stávajících předplatitelů HBO na této největší tuzemské satelitní službě. To sice nepřináší televizi HBO žádné další peníze (za přístup do archivu nemusejí abonenti kanálů platit extra), podle šéfa české a evropské pobočky HBO Ondřeje Zacha si z toho televze vyvozuje, že předplatitelé dostatečně oceňují další službu, kterou dostali, což je v důsledku může u placení za kanály HBO udržet déle.

Minimálně stejně dobré výsledky - tedy využívání aspoň pětinou až čtvrtinou předplatitelů - přitom očekává i u dalších předních operátorů, kabelové UPC, respektive Telefóniky s její IPTV službou O2 TV. S UPC je prý před podpisem smlouvy, podobně s Telefónikou - ta už provozuje podobnou verzi služby HBO OD (On demand, tedy na vyžádání). V ní je méně obsahu HBO, v závislosti na průběžném vysílání, protože služba běží z úložišť Telefóniky, nikoli HBO. Videotéka Go má OD postupně nahradit.

Vedení české pobočky HBO to dnes sdělilo na setkání s novináři. Archiv HBO lze pořídit (základní cena je 235 Kč měsíčně, někdy méně v rámci akčních balíčků) pouze s televizním předplatným, přesněji řečeno prostřednictvím satelitních, kabelových nebo IPTV operátorů. Nikoli ovšem jako samostatnou službu přes internet.

„První důvod je základní obchodní model HBO, který není postaven na kontaktu s koncovými zákazníky. Je to model business-to-business, koncovým zákazníkům prodávají naši partneři. Změna v této oblasti je změnou zásadní, která s sebou nese příliš mnoho otazníků na to, aby byla provedena rychle, radikálně, pakliže vůbec. Druhá otázka je autorských práv, které HBO vysílá, zejména od hollywoodských studií. Rychlost adaptace majitelů obsahu na způsob poskytování je výrazně pomalejší než rozvoj technologií a diváckých potřeb. Je to nepřetržitý souboj,“ nabídl vysvětlení Ondřej Zach.

„Mentální zpoždění“ konkrétně producentů seriálů, které umožnilo bujet nelegálnímu šíření těchto děl, Zach odhaduje na pět let. Ještě donedávna totiž existovaly velké prodlevy od premiérového odvysílání dílu a jeho zařazení do archivu. Nyní se tak děje zpravidla do hodiny od konce světové premiéry. Stejně tak je v placeném archivu běžná možnost přehrát si celé řady seriálů (včetně třeba kompletních tří sérií Hry o trůny, momentálně zřejmě nejpopulárnějšího světového seriálu).

Letos HBO v Česku chystá prakticky zároveň s odvysíláním nabídnout z archivu čtvrtou řadu Hry o trůny, stejně tak nový seriál Looking, kompletní sitcom Hello Ladies, třetí řadu Girls či na podzim českou seriálovou novinku v režii Jana Hřebejka s pracovním názvem V objetí.

Aňa Geislerová a Jana Kolesárová. Foto pro HBO: Dušan Martinček

V chystané sérii V objetí hrají Aňa Geislerová či Jana Kolesárová. Foto pro HBO: Dušan Martinček

Novou videotéku proto bude provázet silná marketingová podpora. „Plánujeme poměrně velkou kampaň, kterou budeme propagovat službu směrem k zákazníkům O2. Hlavní nástrojem kampaně budou online aktivity,“ uvedl oblastní manažer českého HBO Ivan Ševčík.