Asociace komerčních televizí (AKTV) uzavřela dohodu s provozovatelem úložišť Hellshare.cz, Hellspy.cz a Hellspy.sk o nasazení automatizovaných filtrů obsahu, které mají bránit pirátskému šíření nahrávek televizních seriálů a pořadů. Jedná se o dosud největší důsledek novely autorského zákona, která od úložišť a platformem vyžaduje větší odpovědnost za chráněný obsah. Novelu schválili v polovině října poslanci, teď ji musí ještě posvětit Senát a prezident. Asociace komerčních televizí zastupuje dvě největší tuzemské soukromé televize Nova a Prima a hudební televizi Óčko.
Provozovatel úložišť, společnost I&Q Group, podle čerstvé dohody nasadí filtry, které budou vyhledávat autorsky chráněné soubory a bránit i jejich opětovnému nahrání. Proměnné jako název, délka nebo typ souboru budou obě strany průběžně aktualizovat. Zda AKTV jedná o tomtéž i s dalšími provozovateli úložišť, nechtěli její zástupci komentovat.
„Dohoda se společností I&Q Group je pro nás dobrý signál, že lze nalézt společnou řeč, která pomůže předcházet masivnímu znehodnocování našich investic, a která není nepřiměřeně časově ani finančně náročná pro provozovatele úložišť. Rovněž by měl být vyslán signál uploaderům, že sdílení chráněného obsahu není legální,“ prohlásil Jan Vlček, prezident AKTV a jeden z generálních ředitelů Novy.
Technologie už je nějakou dobu v provozu. „Filtry připravené ve spolupráci s AKTV jsme vyvinuli a nasadili na počátku podzimní televizní sezóny, a máme tak za sebou už několik týdnů jejich testování v praxi. Můžeme tedy konstatovat, že poskytují relativně snadnou a účinnou filtraci autorsky chráněného obsahu, což je pro služby našeho typu zejména důležité ve světle přicházející novely autorského zákona, která nám v této oblasti ukládá nové povinnosti,“ říká Jan Hřebabecký, jednatel I&Q Group.
Největší české úložiště Ulož.to dohodu kritizuje. Podle jeho zástupců nejde o žádné chytré filtry, ale pouze blokování klíčových slov, což má omezovat práva uživatelů. „I na nás je vytvářen nátlak, abychom zavedli overblocking. Takový krok ale považujeme za neústavní a v rozporu s právy uživatelů. V této souvislosti jsme už podali ústavní stížnost, která se týká právě overblockingu,“ říká Jan Karabina, jednatel společnosti Ulož.to.
Parlamentem schválená novela vychází z evropské směrnice a výrazně proměňuje autorské právo na internetu. Dosud platilo, že platformy mazaly jednotlivé soubory až po výzvě od držitele zpráv. Nový princip říká, že nahlášené dílo musí smazat jednou a napořád. Na úložišti se nesmí dílo znovu objevit, i kdyby mělo třeba upravený název. Někteří byli skeptičtí ohledně reálných dopadů, zejména s ohledem na právní vymahatelnost, dohoda AKTV a I&Q Group ovšem představuje milník.
Senátoři mají čas na projednání návrhu do 7. prosince. Očekává se diskuse hlavně okolo části, která upravuje vztahy médií a platforem, jako jsou vyhledávače či agregátory zpráv. Platformy by měly vydavatelstvím začít platit za licence. Poslanci přitom schválili podobu novely, která se nelíbí Googlu. Americký hegemon vyhrožuje, že oseká podobu svého vyhledávání, aby se ho povinnost platit netýkala. Rozjel také reklamní a lobbistickou kampaň. V části o úložištích se změny neočekávají.

Internetová Mall.tv změní název na Fame Play

Tištěný časopis Moje psychologie se po půl roce vrací
