„Hemala a Doom se rýmuje. Ale mohl to být větší nářez“

Důkaz, že Saša Hemala ani Doom nepatří do starého železa, se líbil nejvíc. Bílá, Holubová a Hejma obsluhující v Globusu působili průměrně. Bank a Skyr k sobě prostě nepasují.

Alexandr Hemala v nové kampani počítačové hry Doom

Alexandr Hemala v nové kampani počítačové hry Doom

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 20. týden 2016

 1. Vlastní tvorba: Ukažte, že nepatříte do starého železa (41 %)
  značka: Doom, klient: Xzone.cz
 2. Swimming Pool: Fashion Rush (31 %)
  značka: Kateřina Geislerová, klient: Kateřina Geislerová
 3. Klan: 20 let kvality - Slavíme a pomáháme (24 %)
  značka: Globus, klient: Globus
 4. Glanzer + Partner: Z lásky k fotbalu/Antonín Panenka, Vladimír Darida (19 %)
  značka: Kaufland, klient: Kaufland Česká republika
 5. Smart Point: Islandská tradice poprvé v Čechách (16 %)
  značka: Skyr, klient: Bohušovická mlékárna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Saša Hemala „paří“ Doom (41 %)

V pátek 13. května vyšla na českém trhu čtvrtá verze proslulé počítačové hry Doom, ve verzích pro PC, PlayStation 4 a Xbox One. V Česku ji bude nabízet obchod Xzone.cz, na Slovensku GameExpres.sk. Český obchod připravil k jejímu startu internetovou kampaň, v níž si hlavní roli střihl dlouholetý televizní hlasatel Alexander Hemala. Ten se tak stává originálním ambasadorem Doomu na českém trhu. Doom je akční počítačová hra, kterou v roce 1993 uvedla na trh firma ID Software. Na původní hru navázala dosud dvě pokračování, první v roce 1994 a druhé o deset let později. Podle hry byly natočen také fimy a vyšly různé stolní hry a komiksy. O kreativu a celkový koncept se postaral Jaromír Möwald z Xzone.cz, kameru a střih dělal Filip Vančura ze Streamu a videoprodukční agentury 2359.cz

‚Originální ambasador‘ je nový termín pro bezradnost? Co má proboha společného Hemala s Doomem? (Kromě toho, že je starej?) Jinak až do 55. vteřiny jsem čekal, že je to reklama na nový Hemalův Snapchat. To by bylo fajn.
Tomáš Mrkvička

Když přejdu takové to počáteční nadšení z netradiční kombinace dvou legend, napadá mě jen jediné: proč?
Klára Palmer

Hemala jako ambasador Doomu je skvělá volba pro pamětníky, kteří ho pamatují ještě jako voskovou figurínu, jež před začátkem filmu prozrazovala, jak to všechno skončí. Jenže, co ti, kterým je osmnáct, dvacet nebo třicet? Že by byla cílovka 40+? Nechce se mi věřit.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dvě legendy v jednom klipu ukazují, že i stárnout lze elegantně a s brokovnicí v ruce. I přes nízkonákladovou produkci mě to zasáhlo rovnou do srdíčka a dávám pěkných 65.
Lukáš Hvozdecký

Hemala a Doom, to se rýmuje! Chtělo by to trošku svižnější střih, ale jinak bezva! Jdu si vyčistit svou starou brokovnici.
Martin Charvát (Konektor)

Hezký nápad. Trvá, než se příběh dostane k pointě, ale končí na vysoké úrovni.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Trefně vybraná osobnost, nápad super - ale ten voiceover... Nemůžu uvěřit, že mistr Hemala mluví i sám k sobě jako stejným tónem, jako když hlásí v televizi.
Jarek Komárek

Hemala je báječnej, to teda ne že ne, ale mohl to být mnohem větší nářez.
Jan Javornický

2. Geislerová spojila kolekci s tepem (31 %)

Česká módní návrhářka Kateřina Geislerová podpořila prezentaci své letošní kolekce a vlastního showroomu trochu netradičními 360° videi, která zachycují dění během přehlídky na Mercedes-Benz Prague Fashion Week a současně sledují její tepovou frekvenci. Kampaň připravila digitální agentura Swimming Pool s produkční agenturou AtSwim. Tepovou frekvenci návrhářky měřily v průběhu příprav i během samotné přehlídky speciální hodinky, které měla na ruce. „Chtěli jsme zachytit co nejautentičtěji atmosféru nejen přehlídky a jejích příprav, ale hlavně stres, kterým si návrháři v den své přehlídky procházejí,“ říká chief digital officer Swimming Poolu Peter Vijgen. Výsledek byl prý překvapivý: při vyhodnocování „peaků“ tepové frekvence se jako nejvypjatější moment ukázala závěrečná děkovačka, při níž návrhářka dostala květiny od svého přítele. „Doufali jsme, že se nám podaří zachytit stres před akcí. Nakonec jsme zjistili, že nejintenzivnější byly emoce štěstí,“ vypráví Vijgen. Geislerová otevřela svůj showroom veřejnosti ve dnech 19. a 20. května, znovu tak učiní v červnu. Na podporu eventů vytvořila agentura rovněž kampaň na Instagramu. Všechna videa kampaně Fashion Rush umístila na YouTube.

Aspoň jeden dobrý nápad tenhle týden. Módní přehlídky jsou pořád stejné a nápad s tepovou frekvencí do toho vnáší úplně nový prvek. Líbí.
Tomáš Mrkvička

To se zase jednou skupinka nadšenců do technologií zamyslela a vymyslela něco ‚cool‘. Jen u toho bohužel chyběl někdo, kdo by tam ještě domyslel pointu.
Klára Palmer

Hezký film potřebuje v současnosti ještě něco navíc. A to ‚navíc‘ se teď povedlo. Možná bych si z měřením tepu hrál víc, ale to je k diskusi. Obrazově je to též povedené. Vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Zajímavý nápad, ze kterého nějak nic nevzniklo. Nebo jsem někde něco prošvihnul?
Martin Charvát (Konektor)

Kdyby použití technologie odhalilo něco nečekaného, bylo by zajímavé se na to dívat. Použití 360° je zcela bezdůvodné.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Jestli dobře chápu, mohla by se zavést speciální kategorie ‚slightly branded content‘. Tam bude plno...
Jan Javornický

3. Bílá, Hejma a Holubová v Globusu (24 %)

Vedle hlavních protagonistů v reklamách účinkují i zaměstnanci Globusu

Vedle hlavních protagonistů v reklamách účinkují i zaměstnanci Globusu

Marketingovou kampaň 20 let kvality - Slavíme a pomáháme má od 12. května do 30. července řetězec Globus u příležitosti oslavy dvou desetiletí na českém trhu. Zároveň podpoří charitativní projekt Konto Bariéry. Vyvrcholením kampaně nákup dvaceti velkoprostorových vozů pro handicapované za vybrané peníze. Tvářemi projektu jsou hudebník Ondřej Hejma, zpěvačka Lucie Bílá a herečka Eva Holubová, kteří se v kampani objeví jako zaměstnanci Globusu. Hlavními dodavatelskými partnery kampaně jsou Ariel, Vodňanské kuře, Procter & Gamble, Plzeňský Prazdroj nebo Unilever. Celý projekt bude komunikován skrze online, tisk, billboardy a v instoru. Zákazníci mohou akci podpořit nákupem výrobků označených logem 20 let, které půjdou na speciální účet do sbírky pro Konto Bariéry.

Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Tohle jsou slušný základy na pořádnou dálnici.
Klára Palmer

Vtipy mohly být tedy lepší. Teď je to odvárek toho, co se z toho dalo vytřískat, ale ok, skromný český kreativec toho zas nemůže chtít moc.
Ondřej Souček (Luftballon)

Velký projekt s velkými jmény (která nemusí každému dokonale sednout). Hodnotil bych asi jen spoty, kde mě vedle vtípku ‚Eva Holubová z nosu‘ zaujal ještě superjednoduchý až primitivní wording. Jo a chtěl bych poprosit Globus, aby otevřeli prodejnu v Praze na Letné, dík.
Lukáš Hvozdecký

Celebrity obsluhují. Holubová a Hejma přirozeně, Bílá trochu prkenně. Plus za to, že se nekoná žádné citové vydírání.
Martin Charvát (Konektor)

Další reklama s drahými celebritami místo nápadu. Je to čistá lenost a vyhození klientových peněz z oken.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Tady použití celebrit chápu. Akorát všechny ty gagy jsou tak na půl plynu, že na to nedokoukám.
Jarek Komárek

Tohle už jsem viděl, v angličtině, a bylo to lepší. Každopádně už víme, že těstoviny z Globusu ne, protože je tam Eva Holubová válí po zemi, a pečivo radši taky ne, protože v mouce jsou pro změnu holuby Lucie Bílé.
Jan Javornický

4. Fotbalová láska Kauflandu k Česku (19 %)

Těsně před zahájením mistrovství Evropy ve fotbale se na televizních obrazovkách objevil nový spot obchodního řetězce Kaufland, který navazuje na dosavadní komunikační koncept Z lásky k Česku. Jmenuje se Z lásky k fotbalu. V hlavních rolích spotu účinkují mistr Evropy z Bělehradu Antonín Panenka a současný fotbalový reprezentant, hráč bundesligové Herthy Berlín Vladimír Darida. Třicetisekundový spot v režii Michaela Baumbrucka se natáčel v pražském Karlíně a v televizi se začal vysílat ve středu 11. května. Kampaň nemá jasně stanovený časový rámec. Na obrazovkách bude spot tak dlouho, dokud bude česká reprezentace v turnaji. Euro 2016, jež proběhne ve Francii, začíná 10. června, finále se má hrát 10. července. Spot vysílá televize Česká televize, Nova, Prima a Barrandov. Fotbalové téma se objevilo také na billboardech, v prodejnách, zákaznických novinách, webu i na Facebooku.

Dva cizí chlápci se začnou motat klukům do hry. Děti jsou z toho dost vyděšené, zvlášť když si ten starší začne sundávat sako. Do toho ‚hraje pěkná písnička‘. Naštěstí to zachrání paní Panenková, která si po gólu zavolá Toníka domů. Tento skvost nám přináší Kaufland - hrdý dodavatel fotbalovým fanouškům.
Tomáš Mrkvička

Tak tohle třeba vůbec nechápu. A nemyslím si, že to je tím, že nesleduju fotbal. Přesto bych ale Panenku poznala i bez titulku.
Klára Palmer

Tahá mě za uši, když ten nejvíc německý hypermarket mluví o českých fotbalistech jako o ‚našich‘. Komu bude Kaufland fandit, když bude na mistrovství Evropy hrát Německo proti Česku? Dobrým cenám? Kvalitě masa? To jsem tedy zvědav.
Ondřej Souček (Luftballon)

Celý svět ví, jak kope Panenka penalty, a ten klučina si na ni stejně nepočká? Tak to pardon, ale nechápu.
Lukáš Hvozdecký

Darida, Panenka, všechno tak nějak dobře. Tak nějak.
Martin Charvát (Konektor)

Strašně předvídatelné. Když používáte celebritu, nechte ji udělat aspoň něco nečekaného nebo zajímavého.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Škoda, že nedal tyčku a nerozbil mlíko, někdo by se třeba zasmál.
Jarek Komárek

Fotbalové a obecně sportovní reklamy mám velice rád, jsou plné emocí, vypjaté atmosféry, občas jsou i pompézní a vůbec to nevadí. Tahle je... no jako kdyby ji nakoupili v Kauflandu.
Jan Javornický

5. Islandský Skyr propaguje Bank (16 %)

Bývalý reprezentant ve sjezdovém lyžování, olympionik Ondřej Bank, se stal hlavní tváří islandského zakysaného výrobku Skyr, který na český trh uvedla Bohušovická mlékárna, člen potravinářského holdingu Accom. Launch nového produktu proběhl v dubnu a jeho zalistování do nabídky obchodů bude probíhat postupně během května. Marketingovou podporu zajišťovaly Skyru v první vlně především materiály v místě prodeje (POS), ale od poloviny května se rozběhla hlavní fáze kampaně, kterou pro Bohušovickou mlékárnu realizuje komunikační agentura Smart Point. Autorem komunikačního konceptu je Petr Voborský. Mediální plán zahrnuje nasazení reklamních spotů v celoplošných televizích a také online, především Facebook. Připraveny jsou i mediální a PR aktivity. Ti, kdo měli možnost Skyr už ochutnat, jej podle Smart Pointu popisují jako „něco mezi jogurtem a tvarohem“. Jeho primární cílovou skupinou jsou aktivní ženy i muži ve věku od 30 do 45 let.

Skyr je ‚něco mezi jogurtem a tvarohem‘ a reklama na něj ‚něco mezi umělohmotnou reklamou a WTF‘. Raděj nedomýšlet, jak se ten příběh mezi stydlínem Bankem a slečnou z fitka rozjede dál. (A vůbec, reklamu na Skyr má dělat Hafþór Júlíus Björnsson, žádný Bank!).
Tomáš Mrkvička

Čekala jsem teda větší pecku. Počáteční náznak humoru je z nějakého důvodu vzápětí definitivně vymazán a místo Skyru tak zůstává spíš zákys.
Klára Palmer

Island, to je taková hodně pokroková země. Tam, když dívka potká chlapce, tak místo aby na to skočili, raději si zapnou televizi, naladí Discovery Channel a pustí se do jogurtu. Pokud je tato reklama autenticky islandská, místní populace je odsouzena k rychlému vyhynutí.
Ondřej Souček (Luftballon)

Díky Skyru jsem na Islandu přežil osm dní ve stanu, takže k němu mám docela osobní vztah. Místo nádherné a dramatické přírody plné vodopádů, gejzírů a ledovců ale po většinu času vidíme toho lyžaře z banky a upravenou slečnu, která jde z fitka, jako by se nechumelilo.
Lukáš Hvozdecký

Kdyby mi neřekli, že to je Bank, nevěděl bych, že to je Bank. Doufám, že v jiných médiích s ním pracují trochu nápaditěji.
Martin Charvát (Konektor)

Koncept, že když je málo lidí, dá fušku se potkat, je určitě výborný základ pro rozehrání. Jenom jsem nevěděl, že Bank je Islanďan. Na druhou stranu chápu, že koncept ‚Bank of Iceland crisis‘ by neprošel. A vůbec, proč tam musí být celebrita, když k produktu vůbec nepasuje?
Jarek Komárek

Islandská reklama s Bankem bez Islandu a v podstatě i bez Banka. Škoda.
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.