Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Hikelová zvolena předsedkyní Rady ČTK

Dosavadní místopředsedkyně kontrolní rady veřejnoprávní tiskové kanceláře ve funkci střídá Jana Wintra.

  • ČTK
  • 25. 03. 2015 16:20
Hana Hikelová. Foto: Český rozhlas

Hana Hikelová. Foto: Český rozhlas

Novou předsedkyní Rady ČTK dnes byla zvolena její dosavadní místopředsedkyně Hana Hikelová. Ve funkci vystřídá Jana Wintra. Místopředsedkyní rady zůstala Marcela Mertinová, na druhý místopředsednický post rada zvolila nově Miroslava Augustina.

ČTK podle Hikelové patří v Česku k základním pilířům zpravodajství. „Pro mě ČTK je veřejnoprávní médium, naprosto nezbytné, stejně jako rozhlas a televize,“ uvedla. Poukázala na to, že situace agentury je oproti dvěma ostatním veřejnoprávním médiím složitější v tom, že nemá automaticky dané příjmy.
ČTK nicméně nebude usilovat o peníze na svoji činnost ze státního rozpočtu, uvedla Hikelová. Zmínila ale fotoarchiv ČTK, na jehož digitalizaci by podle jejího názoru stát mohl přispět. „Jsou to věci za osmdesát let, historické hodnoty, je to dědictví státu,“ podotkla.

Hikelová léta působila v Českém rozhlase, byla mimo jiné ředitelkou zpravodajských stanic a kandidovala na místo generálního ředitele rozhlasu. Z rozhlasu odešla v lednu 2012, o rok později se stala šéfkou odboru komunikace ve státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Členkou Rady ČTK je Hikelová od léta 2012.

Co je „Četka“

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Zaměstnává zhruba 260 pracovníků, z toho víc než dvě třetiny redaktorů. Předloni vykázala zisk 3,017 milionu Kč po ztrátě 3,98 milionu v roce 2012, která byla pokryta z nerozděleného zisku minulých let.

Rada ČTK ze zákona dohlíží na plnění poslání ČTK, kterým je poskytování objektivních a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů. Sedmičlenná rada tak třeba rozhoduje o stížnostech týkajících se činnosti tiskové kanceláře, jmenuje a odvolává jejího generálního ředitele, schvaluje rozpočet a závěrečný účet agentury. Členové rady jsou voleni Sněmovnou na dobu pěti let, a to maximálně na dvě po sobě jdoucí období.