HitHit.cz umožňuje crowdfunding, hromadné financování projektů

Hithit.cz, stejně jako podobné tuzemské projekty Fondomat.cz nebo Nakopni.me, vznikl po vzoru amerického serveru Kickstarter.com.

  • ČTK
  • 26. 11. 2012 22:52

Také skupina Tata Bojs, která chce oslavit 25. výročí velkým turné, a muzikant Xavier Baumaxa chystající se natočit novou desku začali využívat sbírky přes internet. Přináší je nový web Hithit.cz, který se zabývá hromadným financováním projektů, takzvaným crowdfundingem. Systém dárci garantuje, že mezi prvními dostane finální produkt. ČTK o tom za crowdfundingový portál Hithit.cz informoval Pavel Eichler.

Hithit.cz, stejně jako podobné tuzemské projekty Fondomat.cz nebo Nakopni.me, vznikl po vzoru amerického serveru Kickstarter.com. Kickstarter za loňský, první rok svého působení, získal podporu pro 12 tisíc projektů, přiteklo k nim přes 99 milionů dolarů, téměř 2 miliardy Kč. Z toho 32 milionů dolarů bylo na filmy a 19 milionů na hudbu.

„S námi na startu stojí skupina Tata Bojs, písničkář Xavier Baumaxa, lyžaři Robin Kaleta, Ondřej Bank a Tomáš Kraus, známý tatér Musa, tvůrci počítačové hry Infinitum, mistr světa v FMX Libor Podmol nebo světově nejúspěšnější Beatles revival band The Backwards,“ uvedl Eichler.

Každý zájemce si stanoví cílovou částku, kterou chce vybrat. Pokud se to ve stanoveném termínu 50 dní nepodaří, Hithit.cz peníze vrátí zpět. Třeba Tata Bojs zatím k dnešnímu dni získali 8 tisíc z potřebných 300 tisíc Kč, Baumaxa má na plánované dvojalbum Dawntempo zatím téměř 25 tisíc z kýžených 200 tisíc Kč.

Umělci za darované finance věnují i bonusy - čím vyšší částka, tím zajímavější bonus. Například za příspěvek 3500 Kč na vznik letního kina MeetFactory pod dálničním mostem v Praze lze získat hodinový noční běh s hudebníkem Davidem Kollerem po Petříně nebo jízdu s výtvarníkem Davidem Černým v jeho kabrioletu.

Crowdfunding se v Česku objevil teprve nedávno. Nezaměřuje se ale jen na umělecké projekty, konceptu vévodí různé vynálezy či zlepšovací návrhy. Funguje podobně jako slevové portály, které zažívaly boom rok předtím.