HitHit.cz zajistil tvůrcům první milion. Na film přes web vybírá i Sokol, na knížku Čermák

Crowdfundingové aktivity v Česku po vzoru amerického Kickstarteru rozjíždí kromě HitHitu také populární ČSFD.cz.

Crowdfundingový portál Hithit.cz, obdoba amerického Kickstarteru, zprostředkoval tvůrcům po pěti měsících fungování v součtu už 1 milion Kč, od fanoušků, kteří příspívají na konkrétní projekty přímo přes web.

„Crowdfunding může fungovat nejen v Americe, případně na západ od našich hranic. Je vidět, že i u nás je silná skupina lidí, kteří rádi podpoří vznik zajímavého, smysluplného nápadu a předplatí si ho,“ míní Pavel Eichler, spolumajitel Hithit.cz.

Celkem je nyní na Hithit.cz 19 projektů, každý týden přibude několik nových. Úspěšnost realizovaných projektů je více než 30 %, což odpovídá statistice Kickstarteru, světově nejúspěšnějšího crowdfundingového webu. Tvůrci projektů mají na prezentaci a sběr peněz 45 dní. Pokud se jim to v tomto limitu nepovede, všechny peníze se vrací odkud přišly. Naopak když cílovou částku shromáždí dřív, sbírka pokračuje dál.

Od konce listopadu lidé na HitHitu podpořili vznik tří hudebních alb (Xavier Baumaxa, Vladimir 518, Iamme Candlewick), turné jazzové skupiny Vertigo, realizaci hudebního konceptu pro děti Malý muzikant, letní kino v Praze na Smíchově, výstavu výtvarníka a tatéra Musy, dokumentární film o vozíčkářích On The Road a knihu Metrovagonmash.

„Tento týden byla uspěsně zafinancována kniha o legendárním českém horolezci Petru Prachtelovi a už několik dní je jasné, že vyjde český překlad nizozemské gay pohádky Princ a princ, nové album zpěvačky Moniky Načevy s hudebníkem Justinem Lavashem a pražské Letné vznikne nová kavárna, místo pro setkávání veřejnosti s neziskovým sektorem,“ uvádějí provozovatelé webu.

Aktuálně na Hithit.cz shánějí 80 tisíc Kč novinář Miloš Čermák a kreslíř Miloš Gašparec s projektem povídkové knihy Lovestory ve výtahu. Čermák publikuje od začátku roku na webu Z fleku jednu povídku denně, přes PayPal zatím podle svých slov vybral zhruba 2 tisíce Kč.

Crowdfunding v Česku nově podporuje také populární komunitní filmový portál ČSFD.cz, konkrétně poskytl podporu a prostor pro výběr části peněz na chystanou krimikomedii Ondřeje Sokola Krásno. Podle aktuálního stavu na webu Krasno.csfd.cz zatím vybral řádově desítky tisíc korun.