Hlavně se nehonit, někdo nás nakonec vyloví

Vzpomínáme na velkou postavu zlatých šedesátých a hledáme mrtvoly na dně jezer.

Jestli je v tomhle rybníce nějaký umrlec, nevíme

Hořký díl - na první pohled. Začínáme nekrology, pokračujeme příběhem manželského páru, který hledá těla utopených, a nakonec poprava jedné knihy. Ani zdaleka přitom nejde jenom o smutek. Stačí se začíst. 

Text

Passer byl víc než Formanovým scenáristou, mediální obraz smrti zkresluje (Petr Fischer, Aktuálně.cz)

V týdnu zemřel režisér a scénárista Ivan Passer. „Máme pocit, že vidíme něco, co normálně vidět není, že je tu nějakým zvláštním způsobem přítomna životní energie, která nám jinak utíká mezi prsty a jsme na ni schopni v pozdějším věku nanejvýš sentimentálně vzpomínat, ačkoliv původně se jevila jako ta největší banalita,“ píše o Passerově Intimním osvětlení Petr Fischer. Podobně hřejivou vzpomínku napsal na A2larm Martin Šrajer: „K tomu, abychom dokázali dát průchod tomu nejlepšímu, co v nás je, občas úplně stačí jenom být. Není se třeba za něčím hnát, snažit se být vidět a slyšet, excelovat.“

„U Výměny manželek se rituálně ujišťujeme, že nejsme jako oni“ (Jakub Jetmar, Médiář)

Kdo si nevšiml, vyšel nám na Médiáři rozhovor s velmi podnětnou Irenou Reifovou. Bavíme se s ní o jejím bádání nad Výměnou manželek, ale i jejím dřívějším zájmu: co o Češích říká naše přetrvávající obliba normalizačních seriálů? Reifová pěkně dávkuje odborné vhledy a lidský jazyk. 

Bring up the bodies: the retired couple who find drowning victims (Doug Horner, The Guardian)

Storka jako lusk, jakkoliv morbidní námět má. Je o páru sedmdesátníků, bývalí vědci, kteří se zabývají hledáním mrtvol ve vodě - a jsou v tom asi nejlepší na světě. Našli jich už přes 120, nejhlouběji bylo tělo 174 metrů pod vodou, nejstarší leželo u dna přes 100 let. Práce je to důležitá: jak pro psychologii pozůstalých, tak pro úřady. Vše je pěkně vysvětleno. Ještě poslední číslo: manželé jsou už 47 let (a práce jim je koníčkem).

Neplaťme jejich účty za klima. Na Austrálii ať se složí uhlobaroni a politici (Radek Kubala, Deník Referendum)

V Deníku Referendum naleznete i redaktory s lehčím perem. Radek Kubala ale dobře vysvětluje, proč sbírky na pomoc Austrálii, kterých máte plný newsfeed, nejsou úplně košer. A co je nutné vyzdvihnout především: článek pouze nekibicuje, nabízí naopak i efektivnější alternativy.

Capitalism’s new clothes (Jevgenij Morozov, The Baffler)

Když se do sebe pustí intelektuálové, může to být drsnější podívaná než zápas MMA. Kdo chce příklad, ať mrkne na recenzi populární knížky Shoshany Zuboff The Age of Surveillance Capitalism (česky o „sledovacím kapitalismu“ psal Patrick Zandl). Jevgenij Morozov, vždy štiplavý kritik všeho možného okolo nových médií, Zuboff rozebral vyloženě nemilosrdně. Své přesné hity směřuje na ideová východiska, neukotvenost Zuboff v současné debatě… chvílemi jsem musel až odvracet zrak.

Video

Meth Country – An Unstoppable Epidemic (Vice)

Portrét Kalifornie, která má blíž k Orlové než Hollywoodu. Město Fresno se totiž topí v piku a reportáž Vice situaci vykresluje bez mluvících hlav, pouze očima policie, narkomanů a výrobců v Mexiku. U tak silného materiálu říkám: proč ne, čistá imprese, pokud je dostatečně působivá, stačí.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George