V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

„Hlavní televizní show mají být hlavně autentické“

Jaké nové televizní formáty do budoucna uspějí a jaké ne, to na mezinárodním televizním veletrhu Natpe v pražském Hiltonu odhadovala britská expertka Keri Lewis Brown.

V americké show The Briefcase dostanou rodiny kufřík s penězi a mají se rozhodnout, zda si je nechají, nebo jimi obdarují jinou rodinu

V americké show The Briefcase dostanou rodiny kufřík s penězi a mají se rozhodnout, zda si je nechají, nebo jimi obdarují jinou rodinu

Stěžejní pořady televizí večer po 20. hodině musejí dnes být především autentické, to je to, co diváci čekají především, to, co bude charakterizovat úspěšné nové formáty především. Na úvod letošního televizního veletrhu Natpe, který se v Evropě stejně jako loni koná v pražském hotelu Hilton, to řekla odbornice na televizní formáty Keri Lewis Brownšéfka britské konzultační firmy K7 Media.

Při svém vystoupení [viz videoukázky] nabídla průřez nejnovější televizní tvorbou ve světě. Na příkladu americké show 500 questions televize ABC, soutěže Decimate britského kanálu BBC1 (v ní mohou soutěžící peníze nejen vyhrát, ale za špatné odpovědi také ztratit) či soutěžení nizozemské RTL4 mezi děti o stipendium až 25.000 eur Superkids ukázala, že stále vznikají variace vědomostních či talentových klání. To, co zajímá diváky především, se ale bude odehrávat mimo studia, ve skutečném prostředí. Taková je třeba soutěž Prized Apart na BBC1, klání deseti párů o hlavní cenu na neznámém místě Maroka, kam jsou přemístěny bez předchozích informací z rodné Británie.

Korejská SBS zase přišla s reality show Love Village, hledání partnerů na odlehlém místě, kam přemístí skupinu dívek a chlapců, a ti musejí zpočátku nosit uniformní oblečení. Variaci na reality show zaměřené na přežití na necivilizovaném místě představuje The Island britského Channel 4, v ní se soutěžící na ostrově s pralesem dokonce natáčejí sami. O tom, že reality show nemusí vždycky řídit výhradně její produkce, svědčí i The Tribe téhož kanálu, série zaměřená na život v domorodé etiopské vesnici.

Přitažlivým materiálem mohou být polodokumentární rekonstrukce skutečných událostí, jako jsou ty z cyklu Women in Prison americké stanice Investigation Discovery, vycházející z příběhů vězenkyň, případně série sledující přerod mužů v ženy či opačně Becoming Us amerického kanálu ABC Family. Další show, která využívá reálné prostředí, je The Briefcase americké CBS - vybrané rodiny dostanou kufřík se 101.000 dolarů a musejí se rozhodnout, zda si peníze nechají, nebo jimi obdarují jinou potřebnou rodinu.